Reklamsız Sözcü

Hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkı kaybedilir mi?

İşçilerin hakkı olan haftalık tatili bazı durumlarda gidebilir mi? Mesela hafta içinde rapor alınırsa hafta sonu izin hakkı kaybedilir mi? Kaç gün raporlu olunursa çalışılmış günler gibi sayılır? Hafta içinde rapor alması durumunda işçinin maaşından kesinti yapılır mı? İşte merak edilenler...

Sozcu.com.tr
android-time 09:08
Hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkı kaybedilir mi?
İşçilerin hakkı olan haftalık tatili bazı durumlarda gidebilir mi? Mesela hafta içinde rapor alınırsa hafta sonu izin hakkı kaybedilir mi? Kaç gün raporlu olunursa çalışılmış günler gibi sayılır? Hafta içinde rapor alması durumunda işçinin maaşından kesinti yapılır mı? İşte merak edilenler...

İşçilerin hafta sonu dinlenmek için tatil günlerini iple çeker. Tabii bu her zaman hafta sonu da olmayabilir. İş yerleri pazar günü de açık olabiliyor. Bu durumda işçi hafta içi iznini kullanabiliyor. Peki işçi, çalışma hayatının en hassas konularından olan dinlenme gününde hafta içi rapor aldığı için çalışmak zorunda kalır mı? Devamı haberimizde…

HAFTA TATİLİ NEDİR? ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

İş Kanunun 46. maddesi kapsamında iş yerlerinde, işçilere tatil gününden önce haftalık çalışma saatlerinin belirlendiği iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilir. İş Kanununa tabi olarak çalışan işçiler memurlar gibi Cumartesi – Pazar günleri tatil yapmasalar bile en azından haftada bir gün dinlenebilmeleri için bu hak kendilerini tanınmıştır. İşveren çalışılmayan hafta tatili günü için bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretini tam olarak öder.

İLGİLİ HABERHaftalık çalışma saati ve ara dinlenmesi ne kadardır? Haftalık çalışma saati ve ara dinlenmesi ne kadardır?
HAFTA İÇİNDE RAPORLU OLUNMASI HALİNDE HAFTA TATİLİ KAYBEDİLİR Mİ?

Gelelim hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkının kaybedilip edilmeyeceğine…

Kanunda geçen söz konusu maddeye ek olan 2. Maddeye göre, “Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri çalışılmış günler gibi hesaba katılır.”
Yani, hafta içinde raporlu olunması halinde hafta tatili hakkı kaybedilmez.

Bir haftalık süre içinde hekim raporuyla işe gelinmediği günler çalışılmış gibi sayılır ve o haftanın tamamı raporlu geçirilse dahi işçi hafta tatili hakkına sahiptir.

RAPOR DIŞINDA HANGİ DURUMLARDA İZİN HAKKI KAYBEDİLMEZ

Öte yandan bir haftalık süre içerisinde kalmak kaydıyla işçinin rapor almış olması, işveren tarafından izin verilmiş olması, ek ikinci madde kapsamında doğum, ölüm, evlenme gibi haller nedeniyle mazeret izni kullanmış olması halleri işçinin hafta tatili yani haftalık izin hakkını kaybetmesine yol açmaz.

İLGİLİ HABERKurban ve Ramazan bayramları hangi günlere denk geliyor?Kurban ve Ramazan bayramları hangi günlere denk geliyor?

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:1507.11.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more