Sözcü Plus Giriş

HGS ceza sorgulama 2018: HGS bakiye yükleme işlemi

HGS bakiye ve geçiş ihlali sorgulama işleminin nasıl yapılacağı araç sahipleri tarafından merak ediliyor. HGS ceza sorgulama 2018 ve HGS bakiye yükleme işlemi ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

07:29 -
HGS ceza sorgulama 2018: HGS bakiye yükleme işlemi

Sürücülerin otoyol ve köprülerden daha hızlı ve kolay geçiş yapmasını sağlayan HGS ceza sorgulama 2018 nasıl yapılır? HGS bakiye yükleme işlemi ile ilgili her şeyi haberimizde bulabilirsiniz…

HGS CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

HGS bakiyesi olmadan, ihlalli geçiş yapan sürücülere ceza kesilir. Kesilen cezalar e-Devlet sisteminden ve PTT resmi internet sitesinden sorgulanabilir. PTT ile HGS geçiş ihlali sorgulaması için PTT internet sitesine girilir. Ardından “Geçiş İhlali Sorgula” bağlantısı kullanılarak ceza sorgulanabilir.

E-Devlet sistemi ile HGS ceza sorgulaması yapmak için ise sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısı açılmalıdır. PTT Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan “Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” bağlantısı ile ceza sorgulaması yapılabilir.

HGS cezası bulunan sürücüler, ödemelerini banka şubelerinden, internet şubelerinden ve mobil uygulamalarından yapabilirler.

İLGİLİ HABERNe HGS ne OGS 4 maddeli geçiş sistemiNe HGS ne OGS 4 maddeli geçiş sistemi

HGS BAKİYE YÜKLEME İŞLEMİ

HGS Bakiye Yükleme için sürücüler adına birçok farklı yol bulunmaktadır. HGS yükleme işlemlerinizi Türkiye'deki tüm PTT şubelerinde ve anlaşmalı bankalarda yapabileceğiniz gibi, online veya telefon kullanarak da E-PTT Avm üzerinden veya GSM operatörleri kullanarak SMS yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu yollar dışında yine internet üzerinden hizmet veren ve belli bir komisyon karşılığında HGS yükleme yapma imkanı sağlayan kuruluşlar da bulunmaktadır. Ancak bu yükleme karşılığında herhangi bir komisyon veya ek ücret ödemek istemiyorsanız, PTT şubeleri ve anlaşmalı olan bankaları kullanmanız tavsiye edilmektedir.

HGS bakiye sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

– hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girin.

– Açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan “müşteri hizmetlerine giriş” kısmına tıklayın.

– Daha sonra açılan bölümde işlem yapmak için sisteme üye olmanız gerekmektedir. Bu alanda üye ol butonuna basınız.

– İstenilen bilgileri tam ve eksiksiz olarak ilgili alanlara girdikten sonra sisteme üye olacaksınız.

– Ardından e-posta adresinizi ve belirlediğiniz bir şifreyi ilgili alanlara girdikten sonra artık sizde HGS bakiye sorgulama işlemini yerine getirmiş olacaksınız.

– Diğer yandan bu işlemleri cep telefonunuza indireceğiniz uygulamalardan da yapabilir istediğiniz anda bakiye işlemlerini sorgulayabilirsiniz. Uygulamalar hem android hem de ios sisteminde yer almaktadır.

Son güncelleme: 07:34 07.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more