Sözcü Plus Giriş

Hükümete yakın sendikadan asgari ücret çağrısı

Hükümete yakınlığı ile bilinen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Arslan, asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olmasını istediklerini ve asgari Ücret Tespit Komisyonunun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili öneriler sunduklarını belirtti.

09:57 -
Hükümete yakın sendikadan asgari ücret çağrısı

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, KKTC’nin İskele bölgesindeki bir otelde düzenlenen Hizmet-İş’in Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın açılışında, KKTC’nin kuruluşunun 35’inci yıl dönümünü kutladı.

“EKONOMİK SIKINTILARIN GETİRDİĞİ ZORLUKLARI AŞABİLECEK ORANDA OLMALI”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a Hak-İş’in uzun süredir üzerinde çalıştığı “Çalışma Hayatı Genel Raporu” ile taşeron konusundaki ayrıntılı raporu sunduklarını aktardı.

Görüşmede yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti de gündeme getirdiklerini aktaran Arslan, “Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı da dahil bütünüyle asgari ücretin masa yatırılmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk.” diye konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan

“KADRO SORUNUNUN İVEDİLİKLE ÇÖZÜLMESİ İSTEDİK”

“Temel olarak taşeron işçilerin Kararnamede yer alan üç yıllık geçiş sürecinin 1 Ocak itibarıyla değiştirilmesini talep ettik. Kamu sözleşmelerine taşeron işçilikten kadroya geçen arkadaşlarımızın da kamu sözleşmeleri kapsamına alınarak yeni bir yaklaşımın önünün açılmasını istedik. Kadro alamayan kamudaki arkadaşlarımızın kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik. KİT’lerde arkadaşlarımızın bu kapsamın içerisine alınarak aynen kamudaki taşeron işçi arkadaşlarımızla aynı statünün sağlanıp, kadrolarının verilmesini talep ettik.

Bakanlar Kurulu tarafından özellikle KİT’lerdeki taşeron işçilerle ilgili getirilen düzenlemenin doğru ve adil olmadığını, bunun değiştirilmesini ve mevcut kadro kararnamesinin uygulanmasını istedik. Geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili gelinen durumunun çok önemli olduğunu ancak buna belediyelerin de dahil edilmesini istedik. Belediyedeki çalışanlar için de ilave tediyenin uygulanmasını talep ettik.”

12-2

“DAYANIŞMAMIZI DAHA DA ARTIRACAĞIZ”

Hak-İş olarak KKTC’yi Türkiye Cumhuriyeti’nden ayrı görmediklerini belirten Arslan, KKTC’nin yaşadığı sorunları kendi sorunları, yaşadığı güzellikleri de kendi güzellikleri olarak hissettiklerini söyledi.

Hiç kimsenin Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’deki Türkleri asla ayırmayı başaramayacağını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu.

“Bunun için bedel ödemeye, fedakarlık yapmaya, birlikte mücadele etmeye kararlıyız. Bu topraklar tarih boyu olduğu gibi bundan sonra da Anadolu’nun, Anadolu’da yaşayan insanların bir parçası olarak kalmaya devam edecek. Her ne kadar içeriden ve dışarıdan bu kardeşliğimizi, bu dostluğumuzu, bu dayanışmamızı engellemeye çalışanlar çıksa da bunlar iki bir taraf için bir şey ifade etmeyen basit hususlar. O yüzden adadaki kardeşlerimizle dayanışmamızı daha da artıracağız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Türklerin adadaki sorunlarının çözümü konusunda daha fazla gayret göstermesini istiyoruz. Var olan sorunların çözümü konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kaynaklarını daha fazla seferber etmesini istiyoruz. Adada yaşayan kardeşlerimizin uluslararası tanınırlığını da sağlayacak güçlü bir cumhuriyet olması konusunda da üzerimize düşen sorunluluğu üstlenmemiz gerekiyor.”

AA

Son güncelleme: 10:13 16.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more