Sözcü Plus Giriş

Hüsnü Özyeğin kimdir? Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyeğin kaç yaşında ve nereli?

Hüsnü Özyeğin kimdir? sorusu bugünlerde daha sık gündeme geliyor. 1989 yılından itibaren Fiba Holding A.Ş. Kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Hüsnü Özyeğin kaç yaşında ve nerede doğdu? İşte ünlü iş adamı ile ilgili bilinmeyenler...

12:29 -
Hüsnü Özyeğin kimdir? Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyeğin kaç yaşında ve nereli?

Fiba Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Özyeğin kimdir? Özyeğin kaç yaşında ve nerede doğdu? Kaç çocuğu var? İşte ünlü iş insanı nın biyografisi ve hakkında merak edilenler…

HÜSNÜ ÖZYEĞİN KİMDİR?

Hüsnü M. Özyeğin girişimci, işadamı ve hayırseverdir. Fiba Holding'in Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Özyeğin Üniversitesi Mütevell Heyeti Başkanı'dır.

1945'te İzmir'de doğan Hüsnü M. Özyeğin, 1963'te Robert Akademi'den ve 1967 yılında Oregon State University İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. 1969'da Harvard Business School'dan İşletme Master diplomasını alan ikinci Türk olmuştur.

1974-1977 tarihleri arasında Pamukbank T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, 1977-1984'te Pamukbank T.A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, 1984-1987 tarihleri arasında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Murahhas Üye ve Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir.

hüsnü özyeğin sözcü ile ilgili görsel sonucu

Ekim 1987'de Finansbank A.Ş.'yi kurmuş ve 2010 yılına kadar Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürütmüştür. 2006 yılında Finansbank'ın National Bank of Greece'e satışı ile Türkiye'nin o döneme kadar en büyük dış ticaret yatırımı gerçekleşmiştir.

Hüsnü Özyeğin girişimci özellikleri ile bugüne kadar 99 şirket kurmuştur. Fiba Grubu, bugün 15 farklı ülkede 15 bin çalışanı ile finansal hizmetler, turizm, perakende, enerji, gayrimenkul geliştirme ve sağlık sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

“En değerli yatırım insana yapılan yatırım” olduğu inancıyla Hüsnü Özyeğin Türkiye'nin gelişmesi için sosyal sorumluluk ve yatırımlarına büyük önem vermektedir. Hüsnü Özyeğin'in kurucusu olduğu Vakıf ve kurumların bugüne kadar hizmet verdiği kişi sayısı bir buçuk milyon kişiye yaklaşmıştır. Halen Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Harvard Business School Dekan Danışma Kurulu Üyesidir. Hüsnü M. Özyeğin, 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştür.

 

Son güncelleme: 13:01 01.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more