Sözcü Plus Giriş

İki şeker fabrikamız satıldı

Bugün yapılan 'sürpriz' ihale ile Türkiye Cumhuriyeti'nin iki şeker fabrikası satıldı. Doğuş Çay 336 milyon TL ile Bor, Tutgu Gıda ise 330 milyon TL'ye Kırşehir şeker fabrikasını satın aldı.

Erdoğan SÜZER
Güncellenme: 20:41, 06/04/2018
İki şeker fabrikamız satıldı

BOR ŞEKER FABRİKASI 335 MİLYON TL’YE SATILDI

– İş Kaya İnşaat, Tüzünler Tarım Ürünleri, Erser Grup-Sterk OGG, Bergiz Aş, Doğuş Yiyecek İçecek, Kayseri Şeker, Mutlucan Tuz Madencilik ve Albayrak Turizm Seyahat ihaleye teklif verdi.

-İlk turda en yüksek 199 milyon TL’lik teklif verildi.

-Tüzünler Tarım Ürünleri elendi. İhalede teklif 220 milyon TL’ye çıktı.

-Mutlucan Tuz elendi.

-245 milyon TL ile açık artırma usulüne geçildi.

-Albayrak ve Erser çekildi.

-Doğuş Yiyecek İçecek 330 milyon TL önerdi.

-İhalede en yüksek teklifi 336 milyon TL ile Doğuş Yiyecek İçecek verdi.

CHP'li Veli Ağababa, "2019'dan sonra fabrikaları kamulaştıracağız" diyerek ihale salonunda satışı protesto etti. Fotoğraf: DHA

CHP’li Veli Ağababa, “2019’dan sonra fabrikaları kamulaştıracağız” diyerek ihale salonunda satışı protesto etti. Fotoğraf: DHA

KIRŞEHİR İÇİN 11 FİRMA YARIŞTI

İhaleye katılan firmalar arasında Doğuş Yiyecek İçecek, Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi, Safi Katı Yakıt Sanayi, Kayseri Şeker Fabrikaları, Mutlucan Tuz, Tutgu Gıda, Albayrak Turizm Seyahat, Fernas İnşaat, Bergiz İnşaat, Eksim Yatırım Holding ve Çağlayanlar Enerji vardı.

-İhale 200 milyon TL'den başladı.

-Eksim yatırım elendi.

-Teklif 241 milyona çıktı.

-Fermas elendi.

-Teklif 267.1 milyona çıktı.

-Bergiz İnşaat elendi.

-7 firmayla 300 milyondan açık artırma başladı.

-Doğuş Çay ve Yılmaz Çağlayan ihaleden çekildi.

-Mutlucan ve Safi çekildi.

-İhaleye ara verildi.

-İhaleyi 330 milyon TL'ye Tutgu aldı.

İHALE ÖNCESİ GERGİNLİK

CHP milletvekilleri Ömer Fethi Gürer, Veli Ağbaba, Nurettin Demir Orhan Sarıbal, Burcu Köksal ve Mustafa Balbay önce ihalenin düzenleneceği binanın girişinde açıklama yaptı. Daha sonra içeri girmek istedi.

 

SALONA ALINMAK İSTEMEDİ

Ancak altı milletvekili ve fabrikaların satılacağı illerden gelen CHP il başkanları, güvenlik görevlileri tarafından salona alınmak istemedi. Daha sonra araya giren görevlilerin onayıyla vekiller ihale salonuna girdi. Ancak Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu milletvekillerinin yanına gelerek, “İhaleyi sağlıksız hale getireceksiniz” dedi.

Bunun üzerine tepki gösteren CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, ‘İhaleyi biz mi sağlıksız hale getiriyoruz. Siz neyi bizden gizliyorsunuz, halktan neyi gizliyorsunuz? Gizli kapaklı neyi satacaksınız?' dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:57,