Sözcü Plus Giriş

İmar barışı başvurusu nasıl yapılır? İmar barışı başvuruları ne zaman sona erecek?

İmar barışı başvurusu için zaman daralıyor. 31 Ekim tarihinde son bulması gereken imar barışı başvuruları uzatılmıştı. İmar barışı 14 milyona yakın yapıyı kapsıyor. Peki nasıl başvuru yapılır? İmar affında son gün ne zaman?

14:01 -
İmar barışı başvurusu nasıl yapılır? İmar barışı başvuruları ne zaman sona erecek?

İmar barışı başvuru süresinin uzatılmasıyla başvurular sürüyor. İmar barışı başvurusu yapmak isteyenler bu sürecin ne zaman biteceğini ve başvuruları nnasıl yapılacağını araştırıyor. İşte imar barışına dair detaylar…

SON GÜN NE ZAMAN?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçen imar barışına 8 Haziran'da başlayan başvurular, 31 Aralık'a kadar yapılabilecek.
imar-iha

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce yapılan konut ya da iş yerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak.

İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

İMAR BARIŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– E-devlet şifresi

– Geçerli bir cep telefonu numarası

– Geçerli bir e-posta adresi

– Beyan edilecek yapının adresi

– Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

– Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

– Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

– Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

– Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

– Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

– İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

– Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more