Reklamsız Sözcü

İşçinin başka bir şubeye gönderilmesi mümkün müdür?

İşçi çalıştığı şubeden memnun olabilir. Ancak zaman zaman işveren tarafından işçinin şubesi değiştirilebilmektedir. Her ne kadar bu durum bazı işçilerin hoşuna gitmese de şube değiştirilmek durumunda kalınmaktadır. Ancak bu duruma maruz kalan işçinin aklına şu soru gelmektedir; İşçinin başka bir şubeye gönderilmesi mümkün müdür? Cevapları haberimizde.

Sozcu.com.tr
android-time 07:45 5 Ekim 2018
İşçinin başka bir şubeye gönderilmesi mümkün müdür?
İşçi çalıştığı şubeden memnun olabilir. Ancak zaman zaman işveren tarafından işçinin şubesi değiştirilebilmektedir. Her ne kadar bu durum bazı işçilerin hoşuna gitmese de şube değiştirilmek durumunda kalınmaktadır. Ancak bu duruma maruz kalan işçinin aklına şu soru gelmektedir; İşçinin başka bir şubeye gönderilmesi mümkün müdür? Cevapları haberimizde.

-Çalışanların şube değiştirmesi sık görülebilen bir olaydır. Buradaki sıkıntı müdürün veya işverenin tek sözüyle şubenin değiştirilip değiştirilmeyeceğidir. Burada işçinin sözleşmesindeki detay devreye girmektedir.

İŞ SÖZLEŞMESİNDEKİ MADDELERE DİKKAT

Yeni bir işe başlarken yapılan sözleşmenin detayları her zaman önemlidir. Ancak çoğu kişi sözleşmeye dikkat etmiyor. Sözleşmedeki nakil yetkisi işverenin yönetim hakkından kaynaklanmaktadır. Şöyle ki;

Eğer sözleşme yapılırken işveren şube değiştirme ile ilgili bir madde varsa çalışan bu maddeye uymak zorundadır. Ancak burada işçiyi koruyan bir durum söz konusudur. İşveren işçiyi yıldırmak için bu durumu suistimal ediyorsa iş hukuku açısından önem arz ediyordur.

ŞUBE DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİMİ YAZILI OLARAK YAPILMASI MI GEREKLİDİR?

İş Kanunu’nun 22. maddesine göre;

İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 20:0305.10.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more