İsmi açıklanan illerde bedelli heyecanı

Bedellide adaylar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak. Adayların bu eğitime nerelerde alacakları da belli oldu. İsmi açıklanan illerdeki esnafı bedelli heyecanı sardı.

İsmi açıklanan illerde bedelli heyecanı

15 bin lira, 25 yaş ile 21 günlük süre şartı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulan bedelli askerliğin, Burdur, Sivas, Manisa, Antalya, Amasya, Erzincan, Çanakkale, Aydın, Bilecik ve İzmir illeri ile birlikte Tokat’ta da yapılacağının duyurulması ile adı geçen illerin sağlayacağı ekonomik getiriler de konuşulmaya başlandı.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, bedelli askerlikten faydalananların ekonomik durumunun iyi olmasının, gittikleri şehirlere de yansıyacağını söyledi.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik

Başkan Çelik, “Tabi bedellinin gündeme geldiği günden itibaren, konuyla ilgili yakın çalışma yapan milletvekillerimiz Yusuf Beyazıt, Özlem Zengin ve Mustafa Arslan’a teşekkür ediyorum. Gerçekten baya emek verdiler. Bedelli askerliğin şehir ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Öncelikle bir kaç bin insan Tokat’a gelecek ve Tokat’ı tanıma imkanı bulacak. Tabi bedelliden faydalananlar daha çok ekonomik durumu iyi olan, daha çok üniversite mezunu, her anlamda kültürel açıdan da iyi olan insanlar ki geçmişte Tokat’ta bedelli askerlik yapıp hali hazırda bürokrasi de, ticarette özellikle siyasette çok üst görevlere gelmiş bir sürü insan var. Tabi bunlar hem şehrin tanıtımı açısından son derece önemli turizm açısından hem de geldikleri zaman ekonomileri de iyi olduğu için ekonomik anlamda çok ciddi katkılar sağlıyorlar. Ben şehre özellikle şu dönemde ekonomik anlamda ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kendisinin de 1993 yılında bedelli askerlik yaptığını söyleyen Başkan Çelik, bedelli askerliğin adaylara gittikleri şehirleri tanımaları için büyük bir fırsat olduğunu söyleyerek, Tokat’a gelecek adaylara tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi.
“Anadolu’nun hakikaten gerçekten çok güzel bir şehri. Ben İstanbul’da yaptım. İstanbul’u en iyi tanıma şansını askerlikte bulduk. Yani başka bir işimiz olmadığı için, sadece askerlik yaptığımız için. Tabi bir başka amaçla geldiğiniz zaman bu kadar çok zamanınız olmuyor o ili tanımak için. Tokat’ı yaylalarıyla, mağarasıyla, tarihi eserleriyle çok iyi tanıma fırsatına sahip olacaklar. Bunu değerlendirsinler istiyorum. Bu arada benim oğlum da bedelli askerlikten faydalanacak, oda personelimiz de faydalanacak. Bil hayli faydalanacak insan var. O açıdan çok önemli” diye konuştu.

ÜCRETSİZ İZNİ FIRSAT OLARAK GÖRÜYORLAR

Özel sektörde sözleşmeli olarak çalıştığını söyleyen Mustafa Erdi Atılgan ise “Ben de bedelli askerlikten faydalanacağım. Başvuru süreçlerinin başlamasını bekliyorum bir çok arkadaşım gibi. Sözleşmeli çalışan birisi olan özel sektörde, bu kanun teklifi ile beraber bu şekilde benim gibi çalışan arkadaşlarımın ücretsiz izinli sayılacağı şartının da koyulması devlet tarafından, bizim için çok iyi oldu. O yüzden bu fırsatı değerlendirip, ilk fırsatta bu yükümlüğümü yerine getireceğim” şeklinde konuştu.

“SİVAS ESNAFINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal da bedelli askerlik için kente gelecek askerlerin esnafa can suyu olacağını belirterek, “Sivas’ta 21 günlük temel eğitimin yapılması gerçekten Sivas esnafına büyük katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla hem Sivas ekonomisine katkı olacak hem de Sivas’ın tanıtımıyla ilgili katkı sağlayacaktır. Esnaf ve sanatkarımızın sıkıntılı alanlarında böyle bir karar alınması gerçekten bizleri sevindirmiştir. Bu bedelli askerlik yasasının çıkması için çaba harcayan Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve milletvekillerimize, bakan yardımcılarımıza esnaf ve sanatkarlar adımıza teşekkür ediyorum. İlimiz, halkımız, esnaf ve sanatkarımız için hayırlı olsun diyorum. Esnafa bir can suyu gibi gelecektir. 21 gün eğitim yapacak olan askerlerimiz geldiğinde mutlaka esnaf ve sanatkarımız bundan faydalanacaktır. Dolayısıyla Sivas’ın kalkınmasına, ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bununla beraber zaman zaman belki aileleri görüşecek gelecektir. Bunlardan da ilimiz ekonomisine katkı olacaktır. Ayrıca yine ilimizin tanıtımı için katkı sağlayacaktır” dedi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal

“SİVAS’IN REKLAMI YAPILMIŞ OLACAK”

Esnafa uyarılardan bulunan Köksal,”Daha önce Sivas’a hem askerler hem de aileleri gelmemiş olabilir. Bunlar ilk defa gelecekleri için burada da hem Sivas halkımızın hem Sivas esnaf ve sanatkarımızın mümkün olduğu kadar bunları hoş karşılamaları müşteri memnuniyetine ilgi göstermeleri Sivas açısından iyi olacaktır. Tabi buradan tezkere alıp gittikten sonra kendi memleketlerinden Sivas halkının, esnafının tutum ve davranışlarını dile getirecektir. Bu da Sivas için turizmle ilgili büyük bir katkı sağlayacaktır. Sivas Selçuklular’a başkentlik etmiş, Osmanlı döneminde büyük hizmetler yapmış, Cumhuriyet’in temeli Sivas’ta atılmıştır. Tarihi mekanlarımız var. Gökmedrese, Ulu Cami ve Selçuklu eserlerimiz var. Bunları da gezecek, görecek ve tanıyacaklar. Sivas’ımızın da reklamı da yapılmış olacak” dedi.

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...