İşsizlik maaşı 2018: En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı şartları neler?

İşsiz kalma durumlarında bir süreliğine ekonomik destek sağlayan işsizlik maaşı konusunda birçok konu merak ediliyor. İşsizlik maaşı almaya hakkı olup olmadığını araştıran vatandaşlar "İşsizlik maaşını kimler alabilir?" sorusunu soruyor. Yeni yılla beraber 2018 işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte işsizlik maaşları hakkında güncel detaylar...

İşsizlik maaşı 2018: En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı şartları neler?

İşsiz kalan vatandaşlar geçimlerini bir nebze de olsa sağlamak için işsizlik maaşıyla ilgili detayları takip ediyor. İşsizlik maaşı 2018’de kaç lira olarak ödenecek, kimler işsizlik maaşına başvurabilir? İşsizlik maaşları yeni yılda asgari maaşlara gelen zamlarla birlikte merak ediliyor.

2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2018 yılı işsizlik maaşı en düşük miktarı 811 lira, en yüksek miktarı ise bin 623 lira olarak belirlendi. İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

işsizlik maasi ne kadar

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;
1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...