Reklamsız Sözcü

İşsizlik maaşı 2018 hesaplamasına göre ne kadar oldu? İşsizlik maaşı nasıl alınır, şartları neler?

İşsizlik maaşları yeni yılda asgari maaşlara gelen zamlarla birlikte merak ediliyor. İşsiz kalan vatandaşlar geçimlerini bir nebze de olsa sağlamak için işsizlik maaşıyla ilgili detayları takip ediyor. İşsizlik maaşı 2018'de kaç lira olarak ödenecek, kimler işsizlik maaşına başvurabilir? İşte merak edilen detaylar...

09:32 -
İşsizlik maaşı 2018 hesaplamasına göre ne kadar oldu? İşsizlik maaşı nasıl alınır, şartları neler?

Yeni yılla beraber maaşlarda da yükselmeler meydana geldi. 2018’de işsizlik maaşı tam olarak kaç liraya denk gelecek, işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte işsiz kalanların bir dönemliğine kurtarıcısı olan işsizlik maaşı hakkında detaylar…

2018’DE İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2018 yılı asgari ücretteki artışla beraber damga vergisi kesilmiş olarak en düşük işsizlik maaşı 705 lira 60 kuruştan 805 lira 44 kuruşa, en yüksek işsizlik maaşı da bin 411 lira 20 kuruştan bin 610 lira 88 kuruşa çıktı. İşsizlik maaşı alması uygun görülen kişiler her ayın beşinde ücretlerini alıyorlar. İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor.

issizlik-maasi-nasil-alinir-2017-eylul

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;
1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more