Sözcü Plus Giriş

İstanbul Kart yenileme ücretlerinden her yıl yaklaşık 20 milyon TL

İBB kaynaklarından alınan bilgilere göre İstanbul'daki öğrencilerden her yıl alınan 5 TL İstanbul Kart vizeleme (yenileme) ücretinden yılda ortalama 20 milyon TL kazanç sağlanıyor. Beyaz Masa yetkilileri 'yenileme' ücretinin neden alındığına ilişkin bir bilgi vermiyor.

Seda ÖNCELER
12:31 -
İstanbul Kart yenileme ücretlerinden her yıl yaklaşık 20 milyon TL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verilerine göre; 2010 yılından itibaren yaklaşık 25 milyon kişi tarafından İstanbul içi ulaşımında İstanbulkart kullanılıyor. Ulaşımın son derece pahalı olduğu İstanbul'da İBB, her yıl Aralık ayında İsfanbulkart'ın öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstü indirimli kartlarını kullanan vatandaşlardan vizeleme (kullanım süresini uzatma) adı altında 5 TL alıyor.

Vizeleme adı altında yapılan ancak kullanılan kartın bile değiştirilmediği bu işlem özellikle KYK bursu ile geçinen öğrencileri çok zor durumda bırakıyor. Yükseköğretim Kurulu'nun verilerine göre 4 milyon öğrenci bulunan İstanbul'da İBB kaynaklarından alınan bilgilere göre sadece öğrencilerden kaba bir hesapla bu işlemle 20 milyon lira elde etmiş oluyor.

Ayrıca her yıl Aralık ayının sonuna kadar bu işlemi yapmak zorunda olan indirimli kart kullanıcıları eğer süre uzatma işlemini yani vizelemeyi yapmazlarsa kartlarını indirimli olarak kullanmaya devam edemiyor.

Sozcu.com.tr’nin ulaştığı Beyaz Masa yetkilileri vizeleme ücretinin neden alındığında ilişkin bir bilgi vermedi.

 

Son güncelleme: 12:46 09.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more