Sözcü Plus Giriş

İstanbullular bu hattı bekliyor

Açılışı sürekli ertelenen, ajansların birçok defa bitti bitiyor diye haber yaptığı, 2018 yılı sonunda açılacağı duyurulan ancak Ulaştırma Bakan'ı Cahit Turhan'ın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklama ile 2019 yılı başında açılacağı belirtilen, Halkalı-Gebze arasındaki banliyö tren hatlarında, 2013 yılından beri süren yenileme çalışmalarında sona gelindi. İstanbulluların tek temennisi yüzde 94'ü tamamlanan hatta, kalan yüzde 6'nın da bir an önce bitirilmesi.

15:11 -

Halkalı-Gebze arasında bulunan banliyö tren hatlarında yenileme çalışmalarında sona gelindi. Yıl sonuna kadar açılışının tamamlanması beklenen banliyö hattı ve hızlı ten entegrasyonu projesinin tamamlandığına günde 1 milyon yolcu taşımanı planlanıyor. Halkalı-Gebze arasında bulunan tren hattının Marmaray ile entegrasyonu sağlandığında Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek.

11

Tren hattı boyunca elektrik telleri ve raylarda son kontroller yapılıyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hatta hızlı trenlerin de kullanacağı bir hat daha eklendi. Havadan çekilen görüntülerde İstasyonların inşaatının tamamlandığı ve ince işçiliğin devam ettiği gözüküyor.
resim1_6768494

GÜNDE 1 MİLYON YOLCU

Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. 5 yıl sonunda Halkalı-Gebze arasında bulunan büyük ölçüde tamamlanan hattın 2019 yılının başında hizmete girmesi bekleniyor.

resim1_6768553

Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 İstasyonun bulunacağı Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek. Hatta Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı’nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak. Hatta günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanıyor.

İHA

 

İLGİLİ HABERBanliyö treninin açılışı yine ertelendiBanliyö treninin açılışı yine ertelendi

 

Son güncelleme: 15:24 27.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more