Sözcü Plus Giriş

İşyeri taşınmasında kıdem tazminatı alınabilir mi?

İşyeri taşınan ya da taşınmak üzere olan çalışanlar kıdem tazminatı alıp alamayacağını merak ediyor. Peki, işçiler işyeri değişikliğinde kıdem tazminatı alabiliyor mu? İşyeri değişikliğinde işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda mıdır? İşyeri değişikliğinde kıdem tazminatı hangi kanunda yazar? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde detaylarıyla bulabilirsiniz.

Sozcu.com.tr
08:08 -
İşyeri taşınmasında kıdem tazminatı alınabilir mi?

İşveren bazen işyerini taşımak zorunda kalabilir. Çalışma koşullarının değişmesi işçinin işten ayrılmak istemesiyle de sonuçlanabilir. Çalışma koşullarında değişiklik yapmak isteyen işveren bunu yazılı olarak işçiye bildirmelidir. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22'nci maddesinde bu konu düzenlenmiştir.

İŞYERİ TAŞINMASIYLA İLGİLİ KANUN MADDESİ VAR MIDIR?

4857 sayılı İş Kanununun 22.Maddesine göre;

”İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.
Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.”

İŞYERİ TAŞINMASINDA KIDEM TAZMİNATI ALINABİLİR Mİ?

4857 Sayılı İş Kanununa bakıldığında bu konu ile ilgili özel bir hüküm bulunmuyor. İş yerinin taşınması ve işçinin yeni işyerine gitmek istememesi halinde ne tür bir işlem yapılacağına dair düzenleme tam olarak yer almıyor. İşyerinin taşınması ile ilgili kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği yönünde bir ibare görmemekteyiz.

Örnek vermek gerekirse; bir iş yerinde çalışanlar ile yapılan iş sözleşmesinde bulunan Türkiye'de yazılı her ilde çalışmayı kabul ediyorum' şeklindeki ibareyi kabul etmişse şirketin bulunduğu şehirden il dışına taşınması durumunda il değişikliğinden dolayı kıdem tazminatı isteyemez. Ancak iş sözleşmenizde, böyle bir madde yoksa; yani il değişikliği durumunu kabul ettiğinize ilişkin bir hüküm yoksa, işveren değişikliği yapmadan önce yazılı onayınızı almak zorundadır.

İLGİLİ HABERKıdem tazminatından kesinti yapılır mı? Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır?Kıdem tazminatından kesinti yapılır mı? Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İLGİLİ HABERKıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more