Sözcü Plus Giriş

Japonya Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’ndan çıkıyor

Japonya, on yıllardır ticari amaçla balina avcılığı yapmasına onay vermeyen, 1951 yılında üye olduğu Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'nun (IWC) üyeliğinden ayrılacağını açıkladı.

11:00 -
Japonya Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’ndan çıkıyor

Balina avına karşı olan ülkelerden Avustralya, bu karardan “derin hayal kırıklığı” duyduğunu belirtirken, Yeni Zelanda “artık eskimiş ve gereksiz bu uygulamaya” dönülmesini eleştirdi.

Japon hükümetinin dün aldığı kararı açıklayan kabine genel sekreteri Yoshihide Suga, avlanmanın sadece Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine giren sularda yapılacağını söyledi.

Suga, anlaşmadan çıkışın 30 Haziran tarihinde geçerlik kazanacağını ve Japonya’nın Temmuz ayından itibaren kendi karasuları ve ekonomik bölgesinde avlanmaya başlayacağını bildirdi. Japonya uluslararası hukuk ve IWC tarafından belirlenen av kotalarını aşmayacak ve güney yarım kürede ve Antarktika okyanusunda balina avlamayacak.

TOPLAM ET TÜKETİMİNİN YÜZDE 0.1’İ

Kararı eleştirenlerden Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, “Balina avcılığının artık modası geçmiştir ve gereği kalmamıştır. Umarım Japonya bu kararını yeniden gözden geçirir ve okyanuslardaki ekosistemin korunması için her türlü balina avına son verir” dedi.

Japonya balina türlerinden pek çoğunun tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmadığını ve balina eti yemenin ülke kültürünün parçası olduğunu söylüyor.

Asahi gazetesine göre ise, balina eti Japonların toplam et tüketiminin sadece yüzde 0.1 kadarını teşkil ediyor.

REUTERS

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Son güncelleme: android-time 11:45 26.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more