Sözcü Plus Giriş

Kadın işçi doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarabilir mi?

Kadın işçilerin en önemli haklarından birisi de hamilelik iznidir. 4857 İş Kanunu ile bu hak anayasal güvence altına alınmıştır. Ancak anne olacak olan işçilerin aklında 'kadın işçi doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarabilir mi?' gelmektedir. Doğum öncesi kullanılmayan izin ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde...

Sozcu.com.tr
08:29 -
Kadın işçi doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarabilir mi?

Doğum öncesi ve sonrasında kadın işçilerin çeşitli hakları bulunmaktadır. Devlet tarafından kanunla belirlenen bu haklardan biri de doğum iznidir. Zaman zaman kadın işçiler doğuma 3 haftaya kalıncaya kadar çalışmaya devam ederler. Burada önemli husus sağlık raporunun olup olmamasıdır. Doktor sağlık açısından sorun olmayacağını raporlarsa, kadın işçi doğumdan 3 haftasına kadar çalışabilir.

DOĞUM İZNİ NE KADARDIR?

İş Kanunu’nun 74. maddesinde doğum izni süresi;

Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Kısacası doğum öncesinde 8 ve sonrasında 8 hafta olmak üzere kadın işçiye 16 hafta izin verilir.

DOĞUM ÖNCESİ KULLANILMAYAN İZİN DOĞUM SONRASI KULLANILIR MI?

Doğum yapacak olan kadın işçi, rapor alması halinde doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir. Bu durumda kullanılmayan 5 haftalık süre doğumdan sonraya aktarılır. Bu izin doğum sonrası kullanılabilir.

Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır

Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü halinde, doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılır. Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinene çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık hâli izni kullandırılır.

İLGİLİ HABERDoğum borçlanması nedir?Doğum borçlanması nedir?İLGİLİ HABERDoğum sonrası kısmi süreli çalışma saatleri, yönetmelik ne diyor?Doğum sonrası kısmi süreli çalışma saatleri, yönetmelik ne diyor?
Son güncelleme: android-time 11:46 15.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more