Sözcü Plus Giriş

Kadın memurların zorunlu emeklilik yaşı kaçtır?

Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışanlar için zorunlu emeklilik ile ilgili kanunda bazı değişiklikler yapıldı. Memurların 65 olan zorunlu emeklilik yaşı düşürüldü. Peki, kadın memurların zorunlu emeklilik yaşı kaçtır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

08:10 -
Kadın memurların zorunlu emeklilik yaşı kaçtır?

Emekli Sandığı Kanunu'nda yapılan değişiklikle memurlarda zorunlu emeklilik yaşı 65'ten 61'e düştü. İşte detaylar…

MEMURLARDA ZORUNLU EMEKLİLİK YAŞI

Emekli Sandığı Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre, iştirakçilerin görevleriyle ilgilerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi, 61 yaşını doldurdukları tarihe indiriliyor. 61 yaşını dolduranların açıktan veya naklen tayinleri yapılamayacak. Ancak, personel kanunlarındaki yaş hadlerine ilişkin hükümler saklı tutulacak.

memur site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

6400 ve daha yukarı ek göstergeli görevlere müşterek kararname veya Bakanlar Kurulu kararı ile atanmış olanlardan, görevlerinin önem, sorumluluk ve niteliği itibariyle hizmetine ihtiyaç duyulup görevlerinde faydalı görülenlerden bu görevleri fiilen yürütmekte olanların yaş hadleri, Bakanlar Kurulu kararı ile 65 yaşını doldurdukları tarihi geçmemek üzere uzatılabilecek.

Üniversite öğretim üyelerinin görevleri ile ilişkilerinin kesilmesini gerektiren yaş haddini 67 olarak koruyan yasaya göre, Başbakanlık, DPT, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıklarına 61 yaşını, profesörlüğe 67 yaşını doldurmuş olanlar açıktan veya naklen tayin edilemeyecekler. Ayrıca, teğmenlikten orgeneralliğe kadar olan rütbelere de mevcut yasada öngörülen yaş hadlerini doldurmuş bulunanlar atanamayacak.

61 yaşını dolduran memurlar, kanunun yayımı tarihini izleyen iki ay daha görevde kalacaklar. Ancak bu hüküm 61 yaşını dolduran memurlar tamamına değil, 6400 ve daha üst gösterge rakamına sahip kişiler için uygulanacak.

İLGİLİ HABERMemurların izin hakları kaç gündür?Memurların izin hakları kaç gündür?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more