Sözcü Plus Giriş

Kanada Başbakanı Trudeau’dan Huawei tutuklamasına ilişkin ilk açıklama

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, hükümetinin Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou'nun tutuklanmasında rolü olmadığını belirterek, “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” dedi.

09:30 -
Kanada Başbakanı Trudeau’dan Huawei tutuklamasına ilişkin ilk açıklama

Montreal'de gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Trudeau, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Vancouver'da uçak değiştirirken gözaltına alınan Ming'e yönelik yasal sürecin siyasetten bağımsız işlediğini belirtti. Ming'in tutuklanacağının kendisine eylemden birkaç gün önce bildirilmesine karşın hükümetinin sürecin parçası olmadığını kaydeden Trudeau, “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” ifadelerini kullandı.

Trudeau’nun açıklamaları, ABD ile Çin arasındaki kısa süre önce sağlanan ateşkes için risk oluşturan ve ticaret savaşını alevlendirmesinden korkulan tutuklama olayı ile Kanada hükümeti arasına mesafe koyma çabası olarak değerlendirildi.

İLGİLİ HABERHuawei'nin kurucusunun kızı tutuklandıHuawei'nin kurucusunun kızı tutuklandı

İlk duruşma 7 Aralık'ta  Kanada Adalet Bakanlığı, Huawei şirketinin sahibi Rın Cıngfey’in kızı ve şirketin CFO’su Ming’in, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Vancouver kentinde gözaltına alındığını dün duyurmuştu.

Çinli teknoloji devi Huawei’ye, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açan ABD yönetiminin talebi üzerine gözaltına alınan Ming’in 7 Aralık Cuma günü ilk duruşmasına çıkmasının planlandığı bildirilmişti.

ABD’nin Ming’in New York Doğu Bölgesi Mahkemesinde “tanımlanmamış suçlamalardan” yargılanmak üzere iadesi arayışında olduğu da basına yansımıştı.

ÇİN, MİNG’İN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİ 

Pekin yönetimi, tutuklamayı insan hakları ihlali olarak nitelendirirken, Kanada'dan Ming'i bir an önce serbest bırakmasını istemişti. Çin’in Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Ming’in ABD ya da Kanada yasalarını çiğnemediği vurgulanarak, “Çin tarafı, bu ciddi insan hakları ihlaline sert şekilde karşı çıkıyor ve bu durumu şiddetle protesto ediyor.” ifadesine yer verilmişti.

AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:44 07.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more