Sözcü Plus Giriş

Kayhan: Domates fiyatları düşecek

Antalya Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan domates fiyatları hakkında açıklama geldi. Başkan Kayhan, bir kilo domatesin İstanbul’daki lüks marketlerde 12 TL’ye satıldığını belirterek “Şu an talep çok, arz azdır. 15 ila 20 gün sonra domates bollaşacak ve tarladan çıkış fiyatı 1,50 liraya kadar düşecektir” dedi.

İsmail AKIN
10:59 -
Kayhan: Domates fiyatları düşecek

Antalya Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, çiftçilerin doların düşmesine rağmen maliyet fiyatlarının yerinde durduğundan yakındığını söyleyerek, “Dalgalanan dolar kurundaki belirsizlik nedeniyle çiftçinin önünü göremiyor. Çiftçinin çok ağır şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veriyor” dedi.

Antalya Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan

Antalya Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan

15 İLA 20 GÜN SONRA DOMATES 1,50 KURUŞA DÜŞECEKTİR.

1 kg domatesin üreticiden çıkış fiyatının 3 ila 3,40 kuruş olduğuna dikkat çeken Kayhan, “Salatalık ilk çıktığında 2 TL idi, şimdi 75 kuruştan alıcı bulamıyor. Seradan, 3 TL'ye çıkan bir kilo domates, İstanbul'daki marketlerde 12 TL'ye satılıyor” şeklinde konuştu.

resim1_6652820

Üretici ile alıcı arasında çok fazla aracı olduğunu belirten Kayhan, “Artan maliyetler ve seranın yeni başlaması, domates ve diğer sebzelerdeki fiyatları olumsuz etkiliyor. Aslında bu arz-talep meselesidir. Şu an talep çok, arz azdır. 15 ila 20 gün sonra domates bollaşacak ve fiyatlarda 1,50 kuruşa düşecektir” dedi.

resim1_6652819

MALİYET YÜKSEK

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, çiftçinin şu an önünü göremediğinden yakınarak şöyle devam etti: “40 TL olan koruyucu ilaç 80 TL, 100 TL'lik gübre 200 TL, seralık naylon 20 TL olmuş. Eğer yeri kiralıyorsanız, 1 dekar yerin kirası yıllık 7 bin TL, 40 TL olan işçi yevmiyesi 80 TL, en düşük fide fiyatı 2 TL'dir. Bir dekar alandan, ancak 40 ton domates yetiştirebiliyorsunuz. Bugün bir çiftçi dekar başına 30 bin TL kazanamazsa zarar etmiş olacaktır. Çiftçilerin mağduriyeti ancak, girdi masraflarının düşürülmesi, borçlarının silinip, üretim yapması için teşvik primlerinin verilmesi ile giderilecektir”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more