Sözcü Plus Giriş

KDV’ye faiz ödemesi getiriliyor

Üç ay içerisinde iade edilmeyen KDV’ye faiz ödemesi getiriliyor. Okul, hastane, yurt, huzurevi ve ibadethane yaptıran hayırseverlerin inşaat süresince imalat, mal alım ve hizmet alımı karşılığında ödedikleri paralardan ve bütün bu alım satımların tamamına KDV istisnası geliyor.

null
Güncellenme: 08:29, 06/02/2018
KDV’ye faiz ödemesi getiriliyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, katma değer vergisi (KDV) mevzuatında önemli düzenlemeler yapan ‘Mali yüklerin azaltılması ve piyasanın canlanması için reform paketinin’ bakanlar kuruluna sunulduğunu açıkladı.

Dün akşamki bakanlar kurulu toplantısı sürerken yaptığı açıklamada Bozdağ, “…Reform paketi özellikle mali yüklerin azaltılması ve piyasanın canlandırılması hususunda çok önemli değişiklikler içermektedir” dedi.

REFORM PAKETİNDE NELER VAR?

Bozdağ reform paketinin içerisinde mükelleflerin ileriye dönük dönemler için sonraki dönemden devreden KDV'sinin iadesine imkan sağlandığını söyledi.

Bozdağ içerikteki ayrıntıları şöyle özetledi:

“2018 yılı öncesi dönemlere ait iade edilmeyen KDV'nin iadesinin önü açılıyor. Üç ay içerisinde iade edilmeyen KDV'ye faiz ödemesi getiriliyor. Okul, hastane, yurt, huzurevi ve ibadethane yaptıran hayırseverlerin inşaat süresince imalat, mal alım ve hizmet alımı karşılığında ödedikleri paralardan ve bütün bu alım satımların tamamına KDV istisnası getiriliyor.”

MALİYE BAKANLIĞI’NA 2,000 YENİ PERSONEL

İşletmelerin birbirlerine yapacakları borçlar üzerindeki KDV yükünün düşürüldüğünü de kaydeden Bozdağ, “İkinci el gayrimenkul ve taşıt ticaretindeki KDV matrahı daraltılıyor, vatandaşımızın lehine önemli değişiklikler getiriliyor” ifadesini kullandı.

Bozdağ şöyle devam etti:

“Kat karşılığı inşaat yapan işletmelerin KDV matrahı da düşürülüyor. Ayrıca Maliye Bakanlığımıza bin gelir uzmanı, bin de denetim elemanı alınması konusunda kanuna düzenleme koyması hususunda yetki verildi. Bu çerçevede de ayrı bir düzenleme yapılacaktır.”

REUTERS