Sözcü Plus Giriş

Kira beyannamesinde son hafta!

2017 yılına ilişkin kira gelirleri olan mükellefler için Gelir Vergisi Beyannamelerinde son tarih 26 Mart Pazartesi.  Hesaplanan Gelir Vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. 

16:21 -
Kira beyannamesinde son hafta!

2017'de yılına ilişkin kira gelirleri olan mükellefler için Gelir Vergisi Beyannamelerinde 26 Mart Pazartesi son tarih. Hesaplanan Gelir Vergisi ise Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.
Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, günlük veya kısa süreli kiralanan konut ve tüm işyerleri kiralamalarında ise, tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracılığıyla gerçekleştirmesi zorunlu kılınıyor. Zorunluluklara uymayanlara kesilecek ceza ise, işleme konu tutarın yüzde 5'i şeklinde oluyor.

“GÖTÜRÜ GİDER YERİNE GERÇEK GİDER”

Götürü gider yöntemini seçen mükelleflerin, 3 bin 900 TL'lik istisna sonrasında bu seneden itibaren hasılatın ancak yüzde 15'ini düşebiliyor.  Artık gerçek gider yöntemi birçok mükellef açısından daha avantajlı hale geliyor. Örneğin, evini kiraya verip kira ödeyenler, kiraya verilen gayrimenkul için yaptığınız onarım, bakım ve sigorta giderleri, gerçek giderde düşülebiliyor. Bu yıl 900 TL'yi geçen ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar ve gene konu konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün, iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin yüzde 5'i düşülebiliyor.

Mal sahibi gayrimenkulünü bedelsiz olarak ancak koruması amacı ile başkasının ikametine bırakabiliyor ya da annesi, babası, kardeşleri ve çocuklarına kullandırabiliyor. Bunun dışında konutunu bedelsiz olarak bir tanıdığa ya da farklı bir akrabaya verilmesi durumunda da vergi doğuyor. Emsal Kira bedeli olarak eğer bir özel kira takdiri yapılmamış ise, emlak vergi değerinin (belediyede kayıtlı değer) yüzde 5’inin emsal kira bedeli olarak dikkate alınıyor. Örneğin belediye emlak vergi değeri 350 bin TL gözüken bir taşınmazı arkadaşınızın kullanımına bıraktığınızda, bu değerin yüzde 5'i olan 17 bin 500 TL'yi kira geliri olarak beyan etmeniz gerekiyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more