Konutta arsa krizi var

Mesa Genel Müdürü Mert Boysanoğlu, gayrimenkul sektörünün sancılı bir dönemden geçtiğini belirterek, “Kat karşılığı anlaşmalardaki yüksek oranlardan dolayı sektörde şu anda arsa krizi var. Arsalar haddinden fazla değerli. Bu işin sürdürülebilir olması için arazi sahiplerinin istek ve taleplerini gözden geçirmesi gerekiyor Eğer arsalar ucuzlarsa metrekare satış fiyatı 2 bin liranın altında konut üretmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Konutta arsa krizi var

Mesa, Aslan Yapı ve CABA ortaklığında Maltepe'de hayata geçirilen Mesa Cadde adlı projenin dünkü tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mert Boysanoğlu, ucuz arsa üretilmediği sürece eve asıl ihtiyacı olan kesime konut üretmenin mümkün olmadığını kaydetti.

er

İKİNCİ ÇEYREKTE ZAM KAPIDA

Arsa maliyetinin yüzde 25 oranının altında olması gerektiğini söyleyen Boysanoğlu, “Konut fiyatlarını yükselttiği için kat karşılığı ve hasılat paylaşımı işlerden uzak duruyoruz. Artık arazi satın almaya odaklandık” diye konuştu. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışının konut satış bedellerine henüz yansımadığına dikkat çeken Boysanoğlu, ikinci çeyrekten itibaren kademeli olarak zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Piyasada yavaşlama olduğunu bildiren Boysanoğlu, geliştirici sayısının fazlalığına dikkat çekerek sektörün yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

400 MİLYON LİRALIK YATIRIM

İstanbul Maltepe'de yükselecek Mesa Cadde projesinde satışlar başladı. 253 konut ve 60'a yakın ticari alanın bulunacağı projede 1+1'den 4+1'e kadar farklı konut seçenekleri yer alıyor. Büyüklükleri 76 ila 229 metrekare arasında değişen dairelerin fiyatları 449 bin liradan başlıyor. 400 milyon lira yatırım değerine sahip projede teslimler Temmuz 2020'de yapılacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...