Bir İstanbul masalı: Bahçeşehir-Kurtköy

Benzin ve motorine yapılan zamlarla kontak açmaya korkar hale gelen araç sahiplerine bir kötü haber daha geldi. Geçtiğimiz günlerde Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine yüzde 15.66 oranında zam yapıldı. Vatandaş büyük tepki gösterdi ama zam yürürlüğe girdi. Yapılan zammın ardından Bahçeşehir'de iş yapan biri acelesi varsa Kurtköy'e gidip en trafiksiz yoldan geri dönmek istediğinde 95 TL köprü ve otoyol ücreti ödüyor. Benzin dahil edildiğinde bu rakam 170 TL 80 kuruşa çıkıyor. Sozcu.com.tr ekonomi servisinden Barış Özkan Bahçeşehir'den yola çıkarak Kurtköy'e gitti ve 3. Köprü'den geri döndü. Nasıl mı? İşte cevabı...

Avrasya Tüneli’ne yapılan yüzde 15.66’lık zam ile köprü ve otoyollardan geçmek ateş pahası haline geldi. Sozcu.com.tr olarak olabildiğince trafiğe takılmadan acele bir iş günü senaryosu oluşturarak Bahçeşehir'den Kurtköy'e, oradan da tekrar Bahçeşehir'e dönebileceğimiz bir güzergâh belirledik. Yolculuğumuz Bahçeşehir'de bulunan Avcılar gişelerinden başladı. Daha sonra Mahmutbey gişelerinden geçerek basın express yolu üzerinden sahil yoluna indik. Oradan Avrasya Tüneli'ni kullanarak Anadolu yakasına geçtik. Daha sonra Çamlıca gişelerinden geçerek Kurtköy'e vardık.

3. KÖPRÜDEN DÖNÜŞ

Dönüşte ise yine Çamlıca gişelerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlandık ve Avrupa yakasına geçtik. Mahmutbey gişelerinden geçerek Bahçeşehir yönünde devam eden yolculuğumuz Ispartakule gişeleri'nden geçerek Bahçeşehir'e vardığımızda son buldu. Bu güzergâh, Bahçeşehir'den Kurtköy'e gitmenin en hızlı yollarından biri. Peki bu yolculuğun maliyeti bize ne kadar oldu?

1

Bu güzergâh sonunda otoyol ve köprülere verdiğimiz para toplam 95 TL 80 kuruş oldu. Yaklaşık 205 kilometre yol yaptık ve yakıt maliyetimize de 75 TL diyebiliriz. Yani bu yolculuk için cebimizden benzin parası dahil 170 TL 80 kuruş çıktı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...