Sözcü Plus Giriş

Kritik toplantı sonrası açıklama bakanlıktan geldi

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında bugün ilk toplantısını yaptı. Bakanlık toplantı sonrası bir açıklama yaparak, "Makroekonomik gelişmelere ilişkin küresel piyasalardaki görünüm değerlendirilmiş" dedi.

20:10 -
Kritik toplantı sonrası açıklama bakanlıktan geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Yeni Ekonomi Programı kapsamında, sürdürülebilir kalkınma ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla, Finansal İstikrar Komitesi (FİK) yerine kurulacağı açıklanan FİKKO’nun ilk toplantısı Albayrak başkanlığında yapıldı. Albayrak, Twitter hesabından da toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, FİKKO’nun, finansal sistemin koordinasyonunda daha aktif bir rol üstleneceğini belirtti.

İLGİLİ HABERSon dakika... Albayrak'tan inanılmaz döviz iddiasıSon dakika... Albayrak'tan inanılmaz döviz iddiası

“DAHA AKTİF BİR ROL”

Toplantıda, makroekonomik gelişmelere ilişkin küresel piyasalardaki görünüm değerlendirildi. Açıklamada, “FİKKO’nun, finansal sistemin koordinasyonunda daha aktif bir rol üstlenebilmesi adına, çalışma usul ve esasları, toplantı sıklığı ve oluşturulacak alt gruplar ele alınmıştır. Avrupa ve ABD Merkez Bankalarının attığı sıkılaştırıcı para politikası adımları ve uluslararası piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalar ve bunlara karşı kur, likidite ve döviz rezervlerine ilişkin alınabilecek tedbirler ele alınmıştır. Ayrıca, bankaların sermaye ve likidite yeterliliklerine ilişkin yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi alınmıştır. Küresel ve yerel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların reel sektöre olan etkileri görüşülmüş, bunun finansal sektöre yansımaları da göz önünde bulundurularak, istihdam ve vergi gelirlerinin sürdürülebilmesini sağlamak amacıyla alınması gereken tedbirler tüm yönleriyle değerlendirilmiştir.Son olarak, ülkemiz sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi adına atılabilecek adımlar ele alınmıştır” denildi.

İLGİLİ HABERCHP'li Öztrak: Albayrak hangi başkent olduğunu açıklamak zorundaCHP'li Öztrak: Albayrak hangi başkent olduğunu açıklamak zorunda

Toplantıya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın katıldı. AA

 

Son güncelleme: 00:50 02.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more