Sözcü Plus Giriş

Kullanılmayan yıllık izin ücreti hesaplama: Yıllık izin nedir?

Çalışanların yıllık izin kullanma hakları bulunmaktadır. İşten ayrılma durumu olduğu zaman yıllık izin hakkınızın olmasına rağmen kullanmadıysanız bu izin sürelerinin ücretlerinin size ödenmesi gerekmektedir. Peki kullanılmayan yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır? İşte merak edilenlerle ilgili haberimiz...

Güncellenme: 08:08, 01/06/2018
Kullanılmayan yıllık izin ücreti hesaplama: Yıllık izin nedir?

4857 sayılı İş Kanunu'nun 59. maddesinin birinci fıkrasına göre, iş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde, işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücretinin, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenmesi gerekmektedir. Yıllık izin nedir? Yıllık izin nasıl hak edilir? Yıllık izin süreleri ne kadardır? Yıllık kullanılmayan izin ücreti nasıl hesaplanır? Hepsi ve daha fazlası haberimizde…

YILLIK İZİN NEDİR?

Ülkemizde 4857 Sayılı İş Kanunu'na bağlı olarak çalışanların dinlenme hakkı 50. madde ile güvence altına alınmıştır. Personel, işyerinde işe başladığı günden itibaren en az 1 yıl çalıştığında yıllık ücretli izin hak edecektir. 1 yılın hesabına deneme süresi de dâhildir. Yani deneme süresi ile işe başlamış bir çalışan, yıllık ücretli izin hakkını deneme süresinin başladığı tarih olan işe başladığı tarih itibariyle 1 yılı doldurduğunda hak edecektir.

YILLIK İZİN NASIL HAK EDİLİR VE KULLANILIR?

4857 Sayılı İş Kanununun 59. maddesinde, “iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmesinin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.” şeklinde belirtilmiştir.

– Sözleşme veya sözleşme eki niteliğinde olan ek sözleşmeler ile belirlenen son ücret, brüt ise son brüt ücret üzerinden, net ise son net ücret üzerinden hesaplama yaparak izin ücretinin ödenmesi gereklidir. Bu ücret hesabında, sadece çıplak ücret (asıl ücret) esas alınacak fazla çalışma, primler, hazırlama, tamamlama ve temizleme ücretleri ve sosyal yardımlar dikkate alınmayacaktır.

– Kullanılmayan yıllık izinlerin ücreti her türlü yasal kesintiye tabidir. Asıl ücrette hangi kesintiler yapılıyorsa izin ücreti de aynı kesintilere tabi olacaktır. Bu kesintiler, SGK işçi ve işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisidir.

– Yıllık izinlerin hak edildikleri dönem için kullanılması esastır. Fakat farklı sebeplerden dolayı bir sonraki hizmet yılı için hak edilen izinler, anılan hizmet yılında kullanılmadıysa işçinin izin hakkı kaybolmayacak, devam edecektir. İşverenin ayrılan personeller için kullanılmayan yıllık izin ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

YILLIK İZİN SÜRELERİ

1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dahil) 14 gün,

6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,

15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gün yıllık ücretli izin verilmektedir.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır.

Kullanılmayan yıllık izin 14 Gün olduğu varsayılarak ve çalışanın maaşının asgari ücret olduğu varsayılarak hesaplama yapılırsa;

Günlük Brüt Ücret (2.029/30) = 67,63

Kullanılmayan Yıllık İzin Ücreti (Brüt) 67,63 x 14 = 946,82 TL

SGK Kesintileri = 284,13

Gelir Vergisi = 106,55

Damga Vergisi = 15,40

Kullanılmayan Yıllık İzin Ücreti (Net) = 540,74

1 yıllık kullanılmayan yıllık izin ücreti 2018 yılı asgari ücretine göre 540,74 TL’dir.

Son olarak, yıllık izin ücretine ilişkin zaman aşımı, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar. Zaman aşımı süresi ise 5 yıldır ve ödenmediği zamanlara ait olarak yasal faiz işletilecektir. Yani kullanmadığı izinlerinin ücreti işten ayrılırken ödenmeyen ya da eksik ödenmiş olan işçi, bu izin ücretine dair haklarını 5 yıl içinde işverenden talep edebilir.

İlginizi ÇekebilirYıllık izin süreleri İş Kanunu'nda kaç gündür? SGK izin yönetmeliğiYıllık izin süreleri İş Kanunu'nda kaç gündür? SGK izin yönetmeliğiİlginizi ÇekebilirFazla mesai nedir? Mesai nasıl hesaplanır?Fazla mesai nedir? Mesai nasıl hesaplanır?