Reklamsız Sözcü

Kurlar seçim vaatlerini bastırdı

Dolardaki yükseliş perakende sektöründe maliyetleri artırırken, kârları da küçültüyor. Bir çok şirket durma noktasına geldi.

Sayime BAŞÇI
android-time 10:15
Kurlar seçim vaatlerini bastırdı
Dolardaki yükseliş perakende sektöründe maliyetleri artırırken, kârları da küçültüyor. Bir çok şirket durma noktasına geldi.

Dolar ve Euro her gün yeni bir rekora imza atarken, perakende piyasasında bazı şirketler için çarklar durma noktasına geldi. Hammadde ve kira giderleri döviz üzerinden hesaplanan sektörde, maliyetler kârları eritirken, yurtdışına açılan şirketlerin, ihracat gelirleri iç piyasadaki döviz ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldı.

Sektör yetkileri, seçim öncesinde piyasada hareketlilik sağlamak için açıklanan ve emeklilere 1000'e TL'lik ikramiye verilmesini de öngören paketin ise kısmen etkili olacağına ve tüketicilerin beklemeye geçebileceğine dikkat çekti.

Öte yandan nisan ayı enflasyonunda yüzde 10.40 ile en fazla artış kaydeden giyim ve ayakkabıdaki zamların dövizden kaynaklandığına işaret eden perakendeciler, yeni rekorların sonbaharda fiyatlara zam olarak yansıyacağına dikkat çekerek, sektördeki durumu ‘kovanın dibi delik' diye yorumladı.

İLGİLİ HABERBeştepe'deki ekonomi toplantısı sona erdi, ilk açıklama geldiBeştepe'deki ekonomi toplantısı sona erdi, ilk açıklama geldi

PAKETLER, YAMA OLAMADI

Geçen hafta Perakende Liderler Konferansı'nda bir araya gelen sektörün önde gelen markalarının gündeminde de kur ve seçim süreci vardı. Kira maliyetleri uzun süredir sektördeki yerini korurken, pek çok marka da kur düzeltmesi yapmayan ve özellikle yabancılardan oluşan bir grup alışveriş merkezi yatırımcısına uyarlama davası açmış durumda. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, BMD markalarının çok büyük bir çoğunluğunun operasyonlarının yüzde 80-90'ının hâlâ yurtiçinden geldiğine işaret ederken, yaşananları şöyle yorumladı:

“Yurtdışına açılmış olan markalarımızın da toplam operasyonlar içindeki payı çok yüksek değil. 2-3 markamızın operasyonları toplam içinde yüzde 30-40'lara varmış olabilir ama markaların ihracatı yüzde 15 20'yi geçmiyor. Döviz riski yaşıyoruz. Seçim paketi bir hareket sağlayacakmış gibi görünüyor ama maliyetlerimizin önemli bir kısmı dövize bağlı. Harika paketler de olsa kovayı doldururken, altındaki delik büyüyor. Bunu kapattığımız anda paketlerin etkisini daha fazla göreceğiz.”

Kategori Mağazacılığı Derneği Başkanı Yenal Gökyıldırım, “Pek çok ürün ithal bağlantılı olarak fiyatlandığı için ister istemez yıl içindeki hareketten dolayı yıl içindeki tüketimi ve hacmi daraltıyor. Pazar fiyat olarak büyüyor, adet olarak aynı seviyede” dedi.

Perakendeci açısından en büyük problem in kiralar olduğunu ifade eden Gökyıldırım, şunları söyledi:

“Yabancı AVM'ler Türkiye'yi çok iyi biliyorlar ama bilmiyormuş gibi yapıyorlar. Bir çok perakendeci için çarkı durma noktasına geldi. Bu maliyetler altından kalkılabilecek durumda değil.”

İLGİLİ HABERPerakendenin geleceği tehlike altındaPerakendenin geleceği tehlike altında

ENFLASYON KRONİKLEŞTİ

Seçim paketinde açıklanan iki ikramiyenin yurtiçinde bir hareketlenme yaratabileceğini belirten Mavi CEO'su Cüneyt Yavuz, “Bu iyi bir denge olur. Bugün hazır giyim eko sistemi meşgul. İş yürüyor ama kârlılık düşüyor. Üzerimize gelen başka giderler tekrar masaya dönüp yeniden üretmeye başladığımızda kronikleşen bir enflasyon sıkıntısı getiriyor. Kısa vadede Eurolu, dolarlı kira kontratları bizi etkiliyor. Hiçbir şirket kur tahminini 4 TL'nin üzerine almamıştır. Biz dolara bağımlıyız” dedi.

KÂRDAN FERAGAT EDİYORUZ

Son rakamlar tüketim rakamlarında yumuşak bir gidişata işaret ederken, özellikle elektronik perakendesinde fiyat artışlarını tırmandırdı. Kategori Mağazacılığı Derneği Başkanı Yenal Gökyıldırım, kurdaki rekorları bir anda fiyatlara yansıtmaları halinde tüketimin ani fren yapacağına dikkat çekerek, maliyetlerin bir kısmını üstlenerek kârdan feragat ettiklerini dile getirdi.

“Büyük stoklarla çalıştığımız için mevcut fiyatları olabildiğince tutuyoruz” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:2012.05.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more