Kuzey Kore kapitalizmi bekliyor

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki buzlar eridikçe başta Samsung olmak üzere Güney Koreli devler gözünü Pyongyang'a çevirdi. Ülkenin iyi başta sağlam bir kentsel dönüşümden geçmesi bekleniyor.

Kuzey Kore kapitalizmi bekliyor

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki buzlar eridikçe Kuzey Kore ekonomisi batılılar için fırsatlarıyla öne çıkıyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre 25 milyon nüfuslu ülke için Samsung hali hazırda bir imar planı hazırladı. Samsung'un Kuzey Kore demiryolu hattını elden geçirmek için de bir planı olduğu ifade ediliyor.

Güney Kore Merkezli Shin&Kim hukuk bürosu uzmanlarından Cho Yong-joon iki ülkenin birleşmesi durumunda Kuzey Kore'nin imarı için ciddi bir kaynağa ihtiyaç olacağını belirtiyor.

Kuzey Kore'nin başkenti, Pyongyang. Fotoğraf/Reuters

Kuzey Kore’nin başkenti, Pyongyang. Fotoğraf/Reuters

BİRLEŞME SENARYOLARI DA KONUŞULUYOR

Shin&Kim olası birleşme senaryosuna da çalışırken hukuk bürosu, Hyundai Denizcilik, Posco ve Kore Demiryolları gibi Güney Koreli devleri temsil ediyor.

Kuzey Kore ve Güney Kore'de yaşamış olan Kanadalı Mike Spavor yatırımların bütün dünyanın iştahını kabarttığı görüşünde. Spavor, “Herkes bir şeyler olacağını biliyor. Kuzey Kore'ye ilk giren olmak için kıyasıya bir yarış olacak” ifadelerini kullandı.

UCUZA ANİMASYON

Paul Tija isimli Hollandalı bir teknoloji danışmanı şimdiden kendisine ucuz bilgisayar animasyonları hazırlaması için Kuzey Koreli elemanlar araştırması konusunda teklifler geldiğini söylüyor.

Rakamlarla Kuzey Kore ekonomisi İlginizi Çekebilir Rakamlarla Kuzey Kore ekonomisi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...