Sözcü Plus Giriş

Leblebici: Merkez bankalarına güvenmemiz gerekiyor

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, Türkiye Merkez Bankası´nın politikalarına güvenmek gerektiğini vurguladı ve "Merkez Bankası adına konuşamam ama elindeki araçlarla ihtiyacı olan neyse onu yapar. Faizleri Aralık´ta 2-3 puan artırsın dedik, 50 baz puan artırdı. Bir süre sonra kur dengelendi. Yani gördük ki merkez bankalarına güvenmemiz lazım. Gereken yetkinlikteler" dedi.

12:00 -
Leblebici: Merkez bankalarına güvenmemiz gerekiyor

Uludağ Ekonomi Zirvesi´nde McKinsey Türkiye Genel Müdürü Özgür Tanrıkulu moderatörlüğünde gerçekleşen Küresel Ekonomi ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Geleceği adlı oturumda konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici merkez bankalarının önümüzdeki dönemde neler yapması gerekeceğine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Merkez bankalarının işlerinin kolay olmadığını düşündüğünü ifade eden Leblebici şu değerlendirmeleri yaptı: “Müsaade ederseniz bunu matematikle anlatacağım. 1200´ün üzerinde katılım var. Otobüs koyalım ve Uludağ´dan aşağı inelim. Bir regülasyon var tek otobüsle aşağı inmek için 14:00´te hazır olun diyoruz.

“Karmaşıklaştırıyorum. Kuyruklar olabilir, işler kötüye gidebilir.

“İki seçenek sundum; otobüslerin biri sabah biri akşam. Duyurduk.

“Sabah kimler gidecek, akşam kimler gidecek, kalanlar ne yapacak o sürede?

“Haberi olmayan 14:00´te şikayet edecek. Bazıları 20:00´de gitsinler ben sabah gideyim diyecek.”

“Yani alternatif çok. Öngörülebilirlik için detaylara bakmamız gerekiyor.

“Deseniz ki 100 ülkede 1 milyon adet oda yatırımı. Ne kadar sürer? Ömür.

“Merkez Bankalarının işi zor ama Türkiye´nin geldiği nokta son derece başarılı. Gelir dağılımını düzelttik ve kadının istihdama katılımı arttı.

“Türkiye´de göreceli olarak daha az başardığımız bir şey var: Göreceli olarak açık olup sermaye ihiyacı problemleri yaşayan ülkelerle benziyoruz.

“Bizim çözemediğimiz dövize bağlı hassasiyet. Kıramadığımız için para politikalarının bazıları etkisiz oluyor.

Son güncelleme: 14:33 24.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more