Sözcü Plus Giriş

Libya’daki üç Türk’ten 6 aydır haber yok

Libya’da 3 Türk’ten tam 180 gündür haber alınamıyor. Libya’da faaliyet gösteren bir Türk şirketinde çalışan Sertaç Kenan Karan ve Osman Yaykın ile bir başka Türk vatandaşı, 3 Kasım 2017’de Ubari Havalalanı’ndan şantiyelerine giderlerken silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Devreye Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu girmesine karşın vatandaşların izine rastlanamadı.

Ali Ekber ERTÜRK
Güncellenme: 13:41, 04/05/2018
Libya’daki üç Türk’ten 6 aydır haber yok

Karan'ın eşi Tuğba Karan, “Eşim, Ubari Havaalanı'ndan Enka Ubari Gaz Santrali şantiyesine konvoy halinde giderken, şantiyeye 800 metre kala silahlı kişilerce önleri kesiliyor. Eşim ve Osman Yaykın dahil 3 Türk ve 1 Güney Afrikalı’yı kaçırıyorlar” dedi. Başbakan Binali Yıldırım'la da görüştüklerini ve Yıldırım'ın da Libyalı yetkililerle temasa geçtiğini dile getiren Tuğba Karan, şunları söyledi:

“Bugüne kadar fidye isteği de olmadı. Peki o zaman neden kaçırıldılar? Ne isteniyor? Eşim nerede ve halen yaşıyor mu? 6 aydır insani şartlardan uzak ve bu yüzyılda insan haklarına aykırı biçimde esir durumda olduklarını düşünüyorum. Eşim ve diğer kaçırılan kişilerin salıverilip, evlerine sağ ve salim dönmelerini istiyorum.”