Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlediği Davos Zirvesi, bugün İsviçre'nin Davos şehrinde başlıyor. Küresel ekonomi, güvenlik ve çevre gibi konuların ele alınacağı 48'inci Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF), 70'e yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak.

Loading ...

Açılış konuşmasını Hindistan Başbakanı Narendra Modi´nin yapacağı forumun bu yılki teması “Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak” olarak belirlendi. Dünya Ekonomik Forumu'ndan yapılan açıklamaya göre, 24 Ocak Çarşamba günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuşacak ve 26 Ocak Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump kapanış konuşması yapacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KATILMAYACAK

Davos’ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya katılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ise Davos’a katılması öngörülmüyor.

BİR ÇOK LİDER GELİYOR

İsviçre’nin Davos kasabasında bu hafta toplanacak Dünya Ekonomik Forumu’nda Almanya ve ABD’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden bir çok lider yer alacak.

Reuters ile konuşan WEF Başkanı Borge Brende Davos’ta ilgi odağının Trump olacağını, kapalı görüşmelerin barışçı çözümlere odaklanacağını belirtiyor.

7 KADIN DÜZENLEYECEK

Dünya Ekonomik Forumu’ndan (WEF) yapılan açıklamaya göre bu sene Davos’u kadınlar yönetecek. 7 kişilik yönetim komitesinin 7’si de kadın olacak. Yönetim komitesindeki kadınlar arasında IMF Başkanı Christina Lagarde, IBM’in CEO’su Ginni Rometty ve Norveç Başbakanı Erna Solberg de bulunuyor.

REUTERS

İLGİLİ HABERDavos'u 7 kadın düzenleyecek

 

Yayınlanma Tarihi: 09:25, 23 Ocak 2018