Sözcü Plus Giriş

Maaş haczi nasıl uygulanır?

İcra takibi sırasında alacağın tahsili için başvurulan bir yol olan maaş haczi, uygulamada sık karşılaşılan bir yöntemdir. Peki, maaş haczi nasıl uygulanır? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Sozcu.com.tr
08:31 -
Maaş haczi nasıl uygulanır?

Çalışanların borçlanma, kredi, kredi kartı gibi ödenmeyen borçlarından dolayı kanunlarca belirlenmiş yasal usullere dayandırılarak alacaklı taraf çalışanın maaşına haciz koyabilir. Şimdi maaş haczinin nasıl uygulanacağını detayları ile açıklamaya çalışalım…

MAAŞ HACZİ NASIL UYGULANIR?

Kesinleşen icra takibinden sonra maaş haczinin yapılabilmesi için alacaklı veya alacaklı vekili tarafından ilgili icra müdürlüğünden borçlu kişinin SGK kaydı sorgulatılmalıdır. Bu SGK kaydı sonucu borçlunun çalışıp çalışmadığı ve çalışıyorsa nerede çalıştığı ve iş yeri adresi öğrenilir. Daha sonra çalışan kişinin iş yerine yine icra müdürlüğü tarafından maaş haczi müzekkeresi gönderilir ve borçlu kişinin maaşından kesinti yapılıp işverence icra dairesine ödemesi istenir. İşverenin bu müzekkereye uymaması suç oluşturur ve savcılık nezdinde hakkında suç duyurusunda bulunulabilir. Bu durum icra ve iflas hukukunda işverenin yani borçludan başka bir kişinin hukuki sorumluluğunun doğduğu hallerden birdir.

MAAŞ HACİZ ORANI NEDİR?

Maaş, kısmen haczedilebilecek mal varlıkları arasındadır ve kanunun ön gördüğü üzere en fazla maaşın dörtte biri haczedilebilmektedir. Kişinin net maaşından (ele geçen) bulunan Aile Yardımı, Asgari Geçim İndirimi ve Çocuk parası düşüldükten sonra kalan kısma 1/4 oranında kesinti yapılır. Bu oran ancak ve ancak borçlunun muvafakati ile yani onayıyla arttırılabilir.

ÖRNEK HESAPLAMA

Aşağıda örnek icra hesaplamaları bulunmaktadır.

3.000 TL net ücret, 200 TL net yol yardımı bulunan personelden kesilebilecek icra tutarı “Alacak Kriteri” özelliklerine göre aşağıdakilere göre hesaplanıp kesilmektedir.

1- “Alacak Miktarı” Kriteri; ücretin dörtte biri, yan ödemelerin tamamı,

İcra = Net ücretin dörtte biri + yan ödemelerin tamamı
Ödenecek İcra Tutarı = 750 TL + 200 TL = 950 TL

2- “Alacak Miktarı” Kriteri; ücretin ve yan ödemelerin dörtte biri,

İcra Tutarı = 3200/4 = 800 TL

3- Aynı zamanda 700 TL nafaka kesintisi bulunan ve “Alacak Miktarı” kriteri; ücretin ve yan ödemelerin tamamı,

İcra Tutarı = (ücret-nafaka)/4 + Yan ödeme

İcra Tutarı = (3000-700)/4 + 200/ TL = 775 TL

İLGİLİ HABERE haciz nedir? Banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulaması nasıl yapılır?E haciz nedir? Banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulaması nasıl yapılır?
Son güncelleme: 08:32 28.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more