Sözcü Plus Giriş

2019 Ocak’ta en düşük memur maaşına ne kadar zam gelecek? Memur maaşları kaç lira olacak?

Memur maaşlarında enflasyon oranı büyük önem taşıyor. Memur maaşları 2019'da kaç lira olacak sorusuna merakla cevap arayan kamu çalışanlarının cevap almasına bir süre daha var. Memur maaşları açıklanan enflasyon oranıyla birlikte belli olacak ve memur zam oranı 3 Ocak 2019'da açıklanmış olacak. İşte detaylar...

10:03 -
2019 Ocak’ta en düşük memur maaşına ne kadar zam gelecek? Memur maaşları kaç lira olacak?

Gözler memur maaşlarının ne kadar olacağında… Asgari ücret zammıyla birlikte memurlar da ne kadar zam alacağını araştırmaya başladı. Memur maaşları için enflasyon oranı büyük önem taşıyor. Memurlar maaşlarına yapılacak zam oranını 3 Ocak 2019’da öğrenecek. Memur maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında enflasyona göre zam yapılıyor. Son beş ayda enflasyon yüzde 10.64 oldu. Kasım ayında ise bu oran yüzde 12.26 idi.

TAHMİNİ RAKAMLARA GÖRE MEMUR MAAŞI KAÇ LİRA OLACAK?

Tahmini rakamlara göre ocak ayında kesinleşecek olan memur maaşlarına 218 TL ve 1182 TL arasında zam yapılacak.Buna göre; en düşük aktif memur maaşı 3.133TL’den 3.341 TL’ye yükselirken, mevcut görevde olan memurun zam miktarı 1.182 TL olarak gerçekleşecek.

Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak? 2019 Ocak memur zammı belli oldu mu?

MEMURLARIN İZİN HAKLARI NELERDİR?

SAĞLIK İZNİ

Bazı devlet memurlarının çalışma koşullarında sağlığı etkileyecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu çalışma koşulları altında çalışanlara devlet tarafından ek bir izin süresi verilir. Bu süreye de sağlık izni adı verilir. Sağlık izni, hizmet sırasında radyoaktif ışınlara maruz kalan çalışanlara verilir. Bu izin süresi 30 gündür. Her yıl yıllık izne ek olarak 30 gün sağlık izni kullanılır.

MAZERET İZNİ

Devlet memuru izin türleri içerisinde mazeret izni pek çok bölümden oluşur. Mazeret izninin kullanıldığı durumlardan biri annelik iznidir. Annelik izni toplamda 16 haftadır. Bu 16 hafta genel itibari ile doğumdan önceki 8 hafta ile doğumdan sonraki 8 haftayı kapsar. Eğer doğumdan önce doktoru tarafından çalışmasında bir sakınca görülmezse doğuma 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda kalan süre, doğumdan sonraya aktarılır. Mazeret izninin kapsadığı alanlardan biri de babalık iznidir. Eşi doğum yapan bir babaya 10 gün süresi ile babalık izni verilir. Memurun kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi üzerine 7 günlük evlenme izni verilir. Bu süre memurun isteği doğrultusunda resmi nikâh işlemleri için alınabileceği gibi düğün işlemleri için de tercih edilebilir. Ayrıca eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yine yedi gün izin verilir. Annelik izninin devamı olarak kullanılan bir diğer izin de süt iznidir. Süt izni annelik izni bittikten sonra kullanılır. Annelik izninden sonraki ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci altı ay ise günde 1,5 saat annelik izni kullanılır.

AYLIKSIZ İZİN

Devlet memurlarının mazeret izni dışında kullanabileceği bir diğer izin türü de aylıksız izinlerdir. Aylıksız izinler pek çok durumda uygulanır. Askere gitme, yurtdışı görevi ya da öğrenim nedeni ile devlet memurluğunda 5 yılı dolanlar, evlat edinme, uzun süreli hastalık ya da doğum gibi sebepler ile devlet memuru aylıksız izin talep edebilir. Talebi doğrultusunda da belirtilen şartları taşıdığını belgeleyerek aylıksız izne ayrılabilir.

Son güncelleme: android-time 13:48 27.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more