Reklamsız Sözcü

Merkez Bankası beklenenden erken hamle yapar mı?

Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz artışına rağmen küresel gelişmeler ve Türkiye'ye özgü endişelerle kur ve faizde sert yükseliş sürüyor. Dolar/TL 4.2902 ile yeni tarihi zirvesini test ederken gösterge 10 yıllık tahvil getirisi iki günde 77 baz puan arttı. Uzmanlar Merkez'in 7 Haziran'daki PPK'yı beklemeden hamle yapacağı görüşünde.

android-time 14:07 4 Mayıs 2018
Merkez Bankası beklenenden erken hamle yapar mı?
Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz artışına rağmen küresel gelişmeler ve Türkiye'ye özgü endişelerle kur ve faizde sert yükseliş sürüyor. Dolar/TL 4.2902 ile yeni tarihi zirvesini test ederken gösterge 10 yıllık tahvil getirisi iki günde 77 baz puan arttı. Uzmanlar Merkez'in 7 Haziran'daki PPK'yı beklemeden hamle yapacağı görüşünde.

Bankacılar beklentilerin üzerindeki enflasyon verisi sonrası gözlerin yeniden Merkez Bankası’na çevrildiğini belirtirken piyasada 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) kararını beklemeden bir adım atılabileceği beklentileri oldukça kuvvetlendi.

TEB Yatırım/ BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, TL’de son dönemde hızlanan satış baskısında yabancıların tahvil ve banka hisselerinde satışları, yükselen ABD reel enflasyon beklentileri kadar, TCMB'nin çekirdek enflasyonu düşürmek adına gerekli adımları atmada zamanlamasının sorgulanmasının da etkili olduğunu söyledi ve şöyle dedi:

“Beklentilerden çok yüksek gerçekleşen çekirdek enflasyon verisinden sonra, TCMB’nin hem faiz artırma hem de sadeleştirme, yani tek bir faiz oranından fonlama yapma konusunda, Haziran toplantısını bekleyebilecek zamanı olduğunu zannetmiyorum. Yıl sonu enflasyon beklentilerindeki sert yukarı ivmelenme, TCMB’nin Haziran toplantısından önce karar verme mekanizmasının çalışabileceğini göstermektedir. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya da gerekli adımların yakın bir tarihte atılacağı sinyalini vermişti” dedi.

TL son dönemde S&P’nin kredi notu düşüşü ve enflasyon endişeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Yılbaşından bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı çift haneli seviyelere ulaşırken bankacılar bu yükselişte bir çok etkenin bir arada etkili olduğunu belirtiyorlar

İLGİLİ HABERDolar yükselişe geçti! Uzmanlar ne diyor?Dolar yükselişe geçti! Uzmanlar ne diyor?

YÜKSEK CARİ AÇIK ENDİŞE YARATIYOR

Bankacılar TL’deki değer kaybına dolardaki küresel değer kazancı, S&P’nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3’e yükselmesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, son PMI verisinin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesini, yüksek enflasyon ve yüksek cari açığı gösteriyorlar.

Özellikle enflasyon beklentilerindeki bozulma, S&P kararı ve dolardaki güçlü seyir TL’deki değer kaybında başrolü oynuyor. Tüketici fiyatları Nisan’da giyim ve ulaştırma grubu öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 1.87 artarken, yıllık bazda artış Mart’taki yüzde 10.23’ten yüzde 10.85’e ulaştı. Enflasyonda Nisan itibarıyla zirvenin görüldüğü Kasım ayından sonra gözlenen düşüş eğilimi sona erdi. Üretici fiyatları ve çekirdek göstergelerde de bozulma dikkat çekici oldu.

Merkez Bankası 75 baz puanlık faiz artırımında adres gösterdiği beklentilerdeki bozulma da böylece enflasyon verileriyle teyit edilmiş oldu. Dün açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi öncesi 4.1740 seviyesinde işlem gören dolar/TL bu sabah güne 4.22 civarında başlamıştı. Kur 4.2902 ile tarihi zirvesini test etti ve saat 1207’de 4.2669/4.2699 seviyesinde işlem gördü. Sepet bazında TL 4.7030 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra aynı saatte 4.6856/4.6892, euro/TL ise 5.1024/5.1061 seviyesinde işlem görüyor.

FAİZ SERT YÜKSELİŞTE

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde dün yükseliş 40 baz puana ulaşmıştı. Bugün de satış baskısı devam etti ve son iki işlem gününde yükseliş 77 baz puana ulaştı.

Önceki gün valörde son işlemde yüzde 12.93 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi enflasyon verisi sonrası yüzde 13.33’e kadar yükseldi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 13.19, valörde son işlemde yüzde 13.23 seviyesindeydi. Bugün spot işlemlerde en yüksek getiri yüzde 13.70 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün işlem bazında bileşik faiz yüzde 15.01’e kadar yükseldikten sonra spot kapanışta ortalama yüzde 14.75, valörde son işlemde yüzde 14.85 seviyesindeydi. Bugün spot piyasada en yüksek işlem yüzde 15.28 seviyesinden gerçekleşti.

KÜRESEL PİYASALARDA ABD İSTİHDAM VERİLERİ İZLENİYOR

Küresel piyasalarda ise bugün TSİ 1530’da açıklanacak ABD Nisan ayı tarım dışı istihdam verisinin doların yükselmesini sağlayıp sağlamayacağı izleniyor.

ABD tarım dışı istihdam verisi istihdam piyasasının gücüne vurgu yapabilir. Reuters anketine göre, Mart ayında yalnızca 103.000 yükselen tarım dışı istihdamın Nisan ayında 192.000 artması bekleniyor.

Doların daha fazla kazanım elde edip etmemesi için piyasalar büyüme ve enflasyonda daha da iyileşme gösteren verileri takip ediyorlar. Bu veriler, Fed’in bu yıl faiz oranlarını üç kez daha artırabileceği tahminlerine yol açabilir. Bu kapsamda tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda yön belirleyici olması öngörülüyor.

SİYASET TAKİP EDİLİYOR

Seçimlerin 24 Haziran’da erkene çekilmesi ardından piyasalarda iç siyasi gündem de yakından izleniyor. AKP ve MHP’nin adayı Tayyip Erdoğan olarak açıklanırken Saadet Partisi 24 Haziran seçimleri için adayının partinin genel başkanı Temel Karamollaoğlu olarak belirledi. İyi Parti adayını Meral Akşener olarak belirlerken CHP ise bugün yaptığı açıklama ile CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce’yi gösterdi.

CHP’nin adayının açıklandığı toplantıda parti rozetini de çıkaran İnce “Ben tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım” dedi.

Öte yandan hükümet seçimler öncesi bir de ekonomi paketi açıkladı. Kamuya olan vergi ve ceza borçlarının yeniden yapılandırılmasının da içinde bulunduğu, emeklilere zam, imar affı, ceza affını da içeren ve 22-24 milyar liralık maliyeti bulunan bir paket içeriyor.

Doların biranda 4.30 TL’ye dayanmasını Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu sozcu.com.tr için yorumladı. İşte Muratoğlu’nun dolar yorumu;

Geçen yılın sonunda oturdular, düşündüler ve açıkladılar. Orta Vadeli Programa göre dolar;
2018 yılında 3,73 lira,
2019 yılında 3,92 lira,
2020 yılında 4,02 lira, olarak hesapladılar.
Bırakın gelecek yılı burunlarının ucunu dahi göremiyorlar.
Yükselişin sebebi muhtelif… S&P nin not düşürmesinden, seçimlere, enflasyondan tutun özel sektör döviz borcuna kadar.
Hikayenin bir de arka tarafı var ki yabancıların Türkiye’den soğumasına o sebep oluyor.
Bakın; Amerika Dışişleri Bakanlığı danışmanı resmen; “Kongre'nin sabrı taşıyor” dedi durumu çok ciddi olarak niteledi. IMF yayımladığı raporda; “ABD Hükumeti bir ya da birkaç Türk finansal kuruluşuna, kamuya ait olanlar dahil olacak şekilde, para veya başka türlü cezalar vermeyi düşünebilir” cümlelerine yer verdi. Notumuzu düşüren S&P; “ABD ile ilişkilerde artan gerilimin Türkiye açısından ciddi ekonomik ve finansal sonuçları” olabileceğini belirtti.
Birleştirin hepsini… İşte doların hali…

REUTERS- sozcu.com.tr

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 14:3404.05.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more