Merkez Bankası bugün ne yapacak?

Merkez Bankası'nın bugün ne yapacağı merakla bekleniyor. Reuters anketine katılanlar 100-125 baz puan arası faiz artışı bekliyor. Saat 14:00'te faiz kararı açıklanacak.

Merkez Bankası bugün ne yapacak?

Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, enflasyonda öngörülerinin de ötesinde bir bozulma gerçekleşmesi nedeniyle politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 100-125 baz puan artırması bekleniyor. Reuters’ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 15 kurum faiz artışı beklerken; bir katılımcı TCMB’nin yüzde 17.75 seviyesindeki politika faizini sabit tutacağını öngörüyor. Katılımcılardan 12’sinin beklentisi 100-125 baz puan seviyesinde şekilleniyor.

Faiz artışı bekleyen 15 katılımcıdan biri 75, ikisi 150 baz puan, altısı 100 baz puan yine altısı 125 baz puan artış öngörüyor.  Reuters’ın görüşlerine başvurduğu ekonomistler enflasyonun yüzde 15’e ulaşması sonrası daha da yükselebileceği endişesi, ekonomi yönetiminin ‘bağımsız Merkez Bankası’ söylemlerinin hayata geçirilmesisinin vereceği güven ve TL’deki birikimli kayıpların getirdiği enflasyonist baskı nedeniyle faiz artışı bekliyorlar.

Reuters anketine katılan kurumların politika faizi beklentileri.

Reuters anketine katılan kurumların politika faizi beklentileri.

Odeabank Ekonomisti Şakir Turan, “TCMB’den Temmuz ayında faiz artışı beklemekteki temel gerekçem enflasyon görünümündeki olumsuz tablonun TCMB’nin de beklentisinin ötesinde olması. Açıklanan Haziran enflasyon verilerinin TCMB’nin öngördüğünden de kötü bir görünüm içermesi nedeniyle faiz artışlarına devam etmesini bekliyorum. Bu doğrultuda Temmuz ayındaki toplantıda bir hafta vadeli politika faizinin yüzde 17.75’ten yüzde 19’a yükseltileceğini öngörüyorum” dedi.

TURAN: OLDUKÇA SIKI PARA POLİTİKASI BEKLENİYOR

Turan “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın fiyat istikrarı vurgusu ve enflasyonun orta vadeli seyri dikkate alındığında bir süre için TCMB’nin oldukça sıkı bir para politikası uygulaması gerekiyor. Bunun yanında ABD’de de faiz artışlarının devam edeceğini bir ortamda yılın kalanında sıkılaştırmanın haftalık repo faizini yüzde 20’ye ulaştıracak şekilde devam edebileceğini öngörüyoruz.” Tüketici fiyatları Haziran’da yıllık olarak yüzde 15.39 ile 2003 bazlı serinin en yükseğine gelerek son 14 yılın zirvesine ulaştı. Manşet enflasyonunun yanı sıra çekirdek endeksler ve üretici fiyatları da sert yükseldi.

Öte yandan TCMB’nin dün açıkladığı Temmuz beklenti anketinde de yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anketteki yüzde 12.28’den yüzde 13.88’e yükseldi. Verilere göre yılbaşından beri bakıldığında yıl sonu TÜFE beklentisindeki artış 430 baz puana ulaşırken veriler enflasyonda kısa, orta ve uzun vadede beklentilerin bozulduğunu da teyit ediyor. Bankacılar Merkez Bankası’nın Haziran enflasyon verileri arından yaptığı aylık değerlendirmeye atıfta bulunarak, bu görüşlerin enflasyonda bankanın da öngördüğünden kötü bir gidişata işaret ettiği şeklinde yorumluyorlar.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...