Sözcü Plus Giriş

Merkez Bankası için son ihale 13 Mart’ta

İstanbul’a taşınması gündemde olan Merkez Bankası’nın Ümraniye’de yapımı süren Uluslararası Finans Merkezi’nde inşa edilecek binası için 13 Mart günü danışmanlık ihalesi düzenlenecek. İhaleyi kazanan firmanın yer teslimi yapması ile birlikte Merkez Bankası hizmet binası inşaatı da başlayacak.

Özlem GÜVEMLİ
13:24 -
Merkez Bankası için son ihale 13 Mart’ta

TOKİ, yıllardır İstanbul'a taşınması planlanan Merkez Bankası'nın yeni hizmet binasının yapım işi kontrollüğü ve yapı denetimi için 1 Mart'ta düzenleyeceği danışmanlık ihalesinin tarihini 13 Mart olarak değiştirdi. 55 katlı Merkez Bankası hizmet binasının yapımı için TOKİ 2017 yılında “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” işi için 3 kez ihaleye çıkmıştı. Tekliflerin yeterli bulunmaması ve rekabet koşulları oluşmaması nedeniyle iki kez iptal edilen ihalenin en son oturumu geçtiğimiz ağustos ayında gerçekleştirildi. Yapım ihalesini, arsa satış karşılığı idare payı 180 milyon lira olmak üzere 1 milyar 440 milyon lira teklif veren İntaş Taahhüt Yapı Sanayi Ticaret A.Ş kazandı.

cx

YER TESLİMİ YAPACAK

13 Mart'ta düzenlenecek danışmanlık-müşavirlik ihalesini kazanan firma da 49 ay yani 4 yıl boyunca inşaat sırasında ve sonrasındaki yapı denetimi ve kontrolörlüğünü üstlenecek. Danışmanlık ihalesini alan firma, TOKİ adına yer teslimi yapacak ve inşaat da başlamış olacak.

18 KATI MERKEZ BANKASI'NIN OLACAK

Merkez Bankası inşaatının 3.5 yılda bitirilmesi planlanıyor. 258 bin metrekare inşaat alanına sahip 55 katlı binanın son 18 katı Merkez Bankası'na ait olacak. Proje içinde kiralık ofisler de yer alacak. Merkez Bankası, inşaatı süren Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile birlikte Ümraniye'de 3 milyon metrekare alan üzerinde kurulan İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more