Sözcü Plus Giriş

Dolar 5.40’a dayandı! Dolar fiyatlarında son durum!

Dolar ve euro yükselmeye devam ediyor. ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulayacağını açıklamasının ardından dolar 5TL'yi aşarak tarihi bir rekor kırmıştı. Euro ise 6TL'yi geçti. Doların tırmanışının durdurulamaması sonucu Merkez Bankası harekete geçti. Merkez rezerv opsiyon mekanizması üst sınırını düşürdü. Ancak dolardaki gerileme sınırlı bir şekilde oldu, ardından yeniden yükseldi. İşte 6 Ağustos döviz kurunda son durum...

17:49 -
Dolar 5.40’a dayandı! Dolar fiyatlarında son durum!

Dolar ve euro fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Son olarak Merkez Bankası döviz kuruna müdahalede bulundu ancak dolar yükselmeye devam ediyor. Dolar akşam saatlerinde 5,3292’den alınıyor, 5,3379’dan satılıyor. Euro ise 6,1604’dan alınıyor, 6,1679’dan satılıyor. ABD’nin Türkiye’de ev hapsinde tutulan Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması nedeniyle İçişleri ve Adalet Bakanı’na yönelik yaptırım açıklamasının ardından döviz kurlarında artış devam ediyor. Uzmanlar dövizdeki bu yükselişin durdurulmasının ABD ile Türkiye arasında görüşmelerin nasıl geçeceğine bağlı olduğunu bildiriyor. Eğer krizi uzar, yaptırımlar genişlerse Türkiye ekonomisi olumsuz etkilenmeye devam edecek.

Merkez Bankası, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkâni oranı üst sınırı yüzde 45'ten yüzde 40'a düşürdü.   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkâni oranında değişiklik yaptı. Merkez, Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkâni oranı üst sınırı yüzde 45'ten yüzde 40'a düşürdü. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçeceği bildirildi.

 

AJANSLAR

Son güncelleme: 23:52 06.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more