Sözcü Plus Giriş

Merkez sözünü tutmadı, ceza TL’ye kesildi

Merkez Bankası’nın “gerekli tedbirleri alacağız” açıklamasına karşın harekete geçme konusunda isteksiz davranmasının faturası ağır oldu. TL bir günde yüzde 2.1 ile yılın en büyük kaybını yaşadı.

09:20 -
Merkez sözünü tutmadı, ceza TL’ye kesildi

Merkez Bankası'nın (MB) faiz artırma konusunda isteksiz olduğunun görülmesi ile kurlar yine rekora koştu. Haftanın ilk işlem gününe dolar 4.5280 liradan, Euro 5.3220 liradan başladıktan sonra hızla yükselişe geçti. Dolar gün içinde 4.5990 liraya, Euro 5.4139 liraya, İngiliz Sterlini ise 6.1776 liraya kadar yükselerek rekor kırdı. Merkez Bankası'nın 7 Haziran'da yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını beklemeden olağanüstü toplantı yaparak faiz politikalarını gözden geçireceği algısı yaratmasına karşın harekete geçmemesinin faturası TL'ye kesildi. TL bir günde yüzde 2.1 ile yılın en büyük günlük kaybını yaşarken, 1 Mayıs'tan bu yana yaşanan kayıp ise yüzde 11.5'i buldu. Dolar günü 4.5880 liradan, Euro ise 5.3990 liradan tamamladı.

KADEME KADEME YÜKSELDİ

Döviz piyasalarını dizginlemek için ilk adım doların 4.3780 lirayı görmesiyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, 9 Mayıs'ta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu toplantıya çağırarak alınabilecek önlemleri masaya yatırdı. 2.5 saat süren toplantıdan sonra MB'nin her türlü önlemi alacak araçlara sahip olduğu duyuruldu. Ancak, daha sonra somut bir adım atılmadı.

Londra'da büyük fon temsilcileri ile görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta düşük faiz ısrarını uluslararası platformlara taşımasıyla dolar 4.3742 liraya kadar yükseldi. Erdoğan'ın açıklamaları ile artan yabancı çıkışı 16 Mayıs'ta doların 4.5010 lirayı görmesine neden oldu. Aynı gün devreye giren MB “gerekli tedbirler alınacak” açıklamasını yaptı. Kurlar bir süre bekleyişe geçti. MB'nin adım atmayacağının görülmesi ile dün dolar 4.5940 liraya kadar çıktı. Ancak, yaratılan algıya rağmen MB gerekli adımları atmadı. GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “MB'nin geçen hafta yaptığı sözlü müdahale ve bir dizi ekonomi toplantılarından sonra halen hiçbir aksiyon görülmemesi TL'nin rekor değersiz seviyelerine inmesine neden oldu” dedi.

Bu arada Çin ile ABD'nin ticaret savaşını askıya alması ile dünya dolar endeksi 94'puana kadar yükselerek 5 ayın zirvesine yerleşti.

Borsa İstanbul yeni haftaya yüzde 0.24 azalışla 102.166 puandan başladı. Dolardaki yükselişin etkisi ile BIST 100 endeksi günü yüzde 0.15 kayıpla 102.257 puandan tamamladı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more