Sözcü Plus Giriş

Mersin’de refüjde fıstık hasadı

Bir dönem kendi kendine yetebilen sayılı ülkelerin arasında olan Türkiye, izlenen yanlış tarım politikaları nedeniyle bugün tarımda ithalata bağlı duruma düştü. Beklediği desteği bulamayan çiftçi üretemez duruma geldi. Mersin'den gelen haber ise, destek verilse bu ülkenin her karış toprağından bereket fışkırdığının kanıtı oldu. Yöresel ürünlerin tanıtımı için Belediye tarafından yol kenarındaki refüje fıstık ekildi. Olgunlaşan fıstıkların hasadı yapıldı, yoldan geçenlere ikram edildi.

11:53 -
Mersin’de refüjde fıstık hasadı

Mersin’in Bozyazı ilçesinde, yöresel ürünlerin tanıtımı için Belediye tarafından refüje ekilen yer fıstıklarının hasadı yapıldı.

1

Her yaz döneminde çok sayıda turistin geçtiği Mersin-Antalya karayolunu üzerindeki Bozyazı ilçesinde, mayıs ayında ilçe merkezindeki refüje ekilen yer fıstıkları olgunlaştı. İlçenin yöresel ürünlerinin tanıtımı için ekilen fıstıklar, düzenlenen etkinlikte toplanarak sürücülere ve halka ikram edildi.

2

Hasada katılan Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılkan, ekimi azalan yöresel ürünleri tanıtmak ve hatırlatmak istediklerini dile getirdi. Genelde refüje çiçek dikildiğini anlatan Atılkan, “Biz ise ilçemizde yetişen muz ve yer fıstığı ekmeyi düşündük. Vatandaştan da tebrik aldık. Fıstıkları hasat ederek dağıttık.” dedi.

Refüjden toplanan fıstık yoldan geçenlere ikram edildi. Fotoğraf: AA

Refüjden toplanan fıstık yoldan geçenlere ikram edildi. Fotoğraf: AA

Atılkan, refüjün adeta bir hobi bahçesine dönüştüğünü, çalışmanın farklı ürünlerle devam edeceğini kaydetti. Fıstık ikram edilenler de memnuniyetini dile getirdi.

AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more