Sözcü Plus Giriş

Milyarderlerin harcadığı para ne ifade ediyor

İki kişilik bir akşam yemeği için ödediğiniz 100 TL sizin için makul olabilir. Bazıları için iki kişilik bir hesapta 1000 TL makul olabilir. Kimileri de 5.000 TLyi makul bulabilir. Milyarderlerin gözünde paranın ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? İşte milyarderlerin harcadığı paraların sizin gelirinizle kıyaslanan hali.

Sozcu.com.tr
14:15 -
Milyarderlerin harcadığı para ne ifade ediyor

Sizin gözünüzde harcadığınız 100 TL çok değerli olabilir. Bazı insanlar ise sizin 100 TL'yi harcadığınız rahatlıkta 1000 TL harcayabilir. Bazıları ise ekonomik durumları müsait olduğu için başkasının 1000 TL harcadığı rahatlıkta 100 bin TL harcayabilir.

Business Insider milyarderlerin harcama alışkanlıklarını haberleştirdi. ABD ortalama gelirinden yapılan hesaba göre. New York'un en pahalı restoranlarından Masa'da iki kişilik yemek yemek 1.190 dolar (4.500 TL)

Peki 1 milyar doların üzerinde geliri olan bir kişi bu parayı hangi rahatlıkta ödüyor? ABD'de 2017 yılında ortalama yıllık gelir 33 bin dolar. Ortalama gelire sahip bir vatandaşın 0.88 cent (3.34 TL) harcadığı rahatlıkta milyarder Masa'da yemek
yiyebiliyor.

İşte milyarderlerin lüks harcamaları ve ortalama vatandaşın lüksüyle kıyaslandığı tablo: (Asıl maliyet kısmında alınan mal ve hizmetler için ödenen ücret, görece maliyet kısmında ise ödenen asıl maliyetin ABD’de ortalama gelire sahip bir vatandaş için anlamı ifade ediliyor. Yani bir vatandaşın bütçesinden sosisli sandviç için ayırdığı oran ile milyarder birisinin New York’un en lüks lokantalarından Masa’da yemek yemek için ayırdığı bütçe oransal olarak aynı.)
2martmilyardergraf

İLGİLİ HABERTürkiye'nin en zengin isimleri belli olduTürkiye'nin en zengin isimleri belli oldu
Son güncelleme: 14:23 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more