Sözcü Plus Giriş

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yemek kartlarıyla marketten alışveriş dönemi bitiyor

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren yemek kartlarıyla ilgili önemli bir haber geldi. Hükümetin, yüksek komisyon ücretleri ve ödeme sürelerinin çok uzun olması tartışmalarıyla gündeme gelen yemek kartlarıyla ilgili çalışmasında sona gelindi. Çalışmayla yemek kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasının önüne geçiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı son dakika açıklamasında "Düzenlemelere uymayanlar hakkında yaptırım öngörülüyor" dedi.

17:26 -
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Yemek kartlarıyla marketten alışveriş dönemi bitiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha öncegündeme gelen yemek kartlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Yemek kartları ile ilgili komisyon tutarlarının yüksek meblağlara varması nedeniyle piyasada sıkıntının olduğunu hatırlatan Bakan Tüfenkci, “Bununla ilgili mevzuat noktasında bazı eksiklikler vardı ama mevzuat çıkartmadan neler yapılabilir diye konuştuk. Arkadaşlarımız tarafları bir araya getirerek teknik anlamda çalışmalarını sürdürdü ve bu çalışmalarda artık sona gelindi. Yapılan çalışmalar piyasanın sağlıklı işlemesini sağlamak bakımından son derece önemli ve bu çalışmaları önümüzdeki günlerde kamuoyu görüşüne sunacağız” dedi.

İLGİLİ HABERYemek kartı boykotu ertelendiYemek kartı boykotu ertelendi

YEMEK KARTIYLA MARKETTE ALIŞVERİŞ DÖNEMİ BİTİYOR

Bakan Tüfenkci, tüm paydaşların ve kamuoyu görüşüne açılması planlanan düzenlemeye ilişkin maddeleri şöyle sıraladı:
“Yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak iskonto almalarının önüne geçiliyor. Yemek kartı şirketlerinin perakende işletmelerden alabileceği komisyon oranına tavan sınır getiriliyor. Yemek kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasının önüne geçiliyor. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerinin akaryakıt, hediye, ödül, teşvik, yardım, konaklama, temsil ve ağırlama gibi hizmetler için çıkarttığı kartlar söz konusu olduğunda işlem ve ödemelerin her bir hizmete özgü olması ve buna ilişkin teknik altyapının oluşturulması kaydıyla birden fazla hizmet için tek bir kartın kullanılabilmesi sağlanıyor. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerin, perakende işletmelerden uygulama barındırma bedeli, kira bedeli, sarf malzeme bedeli, işletim ücreti, teknik destek ücreti, bakım gideri, depozito gibi bedelleri talep edebilmesi engelleniyor. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerce perakende işletmelere yapılan ödemelerin vadelerine üst sınır getiriliyor. Sektörde faaliyet göstermek isteyenlere, faaliyete başlamadan önce Bakanlığa yazılı bildirimde bulunma zorunluluğu getiriliyor. Düzenlemelere uymayanlar hakkında yaptırım öngörülüyor.” İHA

Son güncelleme: 17:27 04.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more