2018 nikah işlemleri için gerekli belgeler neler? Nikah evrakları nelerdir?

Her erkek ve kadın için evlenmek önemli bir olaydır. Evlilik yolunda atılan en ciddi adım da nikah başvurusunu gerçekleştirmek. Nikah başvurusunda gerekli evrakların eksiksiz olması ayrı bir öneme sahip. Peki nikah başvurusu yaptığınızda hangi evraklar istenmektedir? Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah ücretleri ve evlenecek çiftlerin merak ettiği herşey haberimizde...

2018 nikah işlemleri için gerekli belgeler neler? Nikah evrakları nelerdir?

Nikah başvurularınızı sağlıklı yapabilmek için evlenecek çiftlerden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler nikah işlemleri için son derece gerekli evraklardır. Nikah başvurunuzu yapmak istediğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için haberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi nikah evrakları nelerdir (2018)? Nikah başvurusu nasıl yapılır ve sağlık raporu nasıl alınır? Nikah için gerekli evraklar nerelerden alınır? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları…

NİKAH İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1- Nüfus cüzdanının aslı (T.C. kimlik numarasının yazılı olması, son 10 yılda değiştirilmiş, okunaklı ve güncel medeni durumu yansıtır olması gereklidir)

– Vesikalık fotoğraf (6 adet, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı, T. M. K.'nın 36. Maddesine göre kadınlarda alın, çene ve yüz tamamen görünecek. Fotokopi veya bilgisayardan çoğaltılan fotoğraflar geçersizdir.)

– Sağlık Raporu. Hükümet Tabipliği, Sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezlerinden alınabilir. Sağlık raporunda; Akciğer röntgeni ile verem hastalığının; kan tahlili ile hepatit, Akdeniz anemisi, frengi ve AIDS gibi hastalıklarla ilgili tetkikleri. Ayrıca kan tahlili sonucunda çiftlerin kan uyuşmazlığının olup olmadığını gösterir olmalı. Sağlık raporu imzalı ve kaşeli olarak alınacak. Raporun süresi 180 günü (6 ay) geçmemiş olacak.

– 18 Yaşını doldurmuş olmak. 17 yaşını doldurmuş kişiler anne babanın imzalı izinleri ile, 16 yaşını doldurmuş kişiler ise mahkeme kararı ile başvuru yapabilirler.

– Daha öncesinde bir boşanma durumu varsa bayanlar için Aile mahkemesinden İddet Müddeti Kaldırma kararı gerekmektedir.

– Evlendirme Memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden en az bir tanesinin başvuruda bulunulacak ilçede ikamet etmesi gerekmektedir.

– İkamet etmedikleri ilçede ikamet nikah kıydırmak isteyen çiftlerin, ikametlerinin bulunduğu il-ilçe belediye evlendirme memurluğunun birinden ortak izin belgesi almaları gerekmektedir. (Ayrı ayrı yerlerden alınan izin belgeleri ile müracaat kabul edilmez)

– Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekalet vermesi zorunludur. Bunun için noterden ÖZEL VEKALETNAME düzenlenmesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme Yönetmeliği 17. Madde gereğince; “Vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri arka sayfada onaylı olmalıdır. Nüfus cüzdanı fotokopileri, nüfus cüzdanı bilgilerine göre olmalıdır.” (Sürücü Belgesi / Pasaport dökümü bilgileri kesinlikle kabul edilmez.)

– Soyadını kullanmak isteyen bayanlar bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidirler.

– Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur.

– Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır(180 gün)

Yıllık izin süreleri İş Kanunu'nda kaç gündür? SGK izin yönetmeliği İlginizi Çekebilir Yıllık izin süreleri İş Kanunu'nda kaç gündür? SGK izin yönetmeliği

NİKAH İŞLEM ÜCRETLERİ

Nikah işlemleri ve işlemler için alınan ücretler bağlı olduğunuz belediyeye göre farklılıklar göstermektedir. Nikah salonunda iç nikah, dış nikah, hafta içi ya da hafta sonu gibi çeşitli faktörler etken. Hafta içinde gerçekleşen iç nikahlar ortalama 250-300TL civarı, dış nikahlar ise ortalama 400-600TL civarı; hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen iç nikahlar 400-600TL civarı, dış nikahlar ise ortalama 550-700TL civarında değişim göstermektedir. Bu ücretlerin içinde hizmet ve evlilik cüzdanı bedeli de bulunur. Siz en geçerli ücretlerin ne olduğunu nikah başvurusu yapacağınız belediyeyi arayarak ya da belediyenin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...