Onlara diş, gözlük ve kulaklık da bedava

TBMM Sağlık Yönetmeliği değiştirildi ve 550 milletvekili ile eski milletvekili, dışarıdan atanan bakanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ücretsiz diş implant hakkı, 8’den 12’ye çıkarıldı.

Onlara diş, gözlük ve kulaklık da bedava

TBMM Sağlık Yönetmeliği değiştirildi ve 550 milletvekili ile eski milletvekili, dışarıdan atanan bakanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ücretsiz diş implant hakkı, 8'den 12'ye çıkarıldı. İşitme cihazı ile gözlük camı ve çerçevesine ödenen fiyatlar da yeniden belirlendi. Gözlük çerçeve fiyatı 350 lira, gözlük bir çift cam fiyatı 200 lira, işitme cihazı her bir kulak için 3 bin lira, işitme cihazı tamir ücreti 250 lira olarak tespit edildi. İmplant başı 500 lira olan malzeme ücreti de bin liraya yükseltildi. Meclis'in ücretsiz tedavi hakkı, 13 bin 500 eski ve yeni vekil ile ailelerinin yanı sıra Danıştay ve Yargıtay üyelerini de kapsıyor. Son KHK ile milletvekillerinin yararlandığı sağlık hizmeti kapsamına alınan Yargıtay ve Danıştay üyeleri ve bunların emeklileri ile aileleri için de 12 implant, kulaklık ve gözlük hizmeti ücretsiz olacak. Fiyat artışları her yıl güncellenecek. Yeni yönetmelik ile şu hüküm
getirildi:

Hak sahipliği süresince her bir çene için en fazla altı adet kemik içi implant bedeli ödenir. İmplant gövdesi, iyileşme başlığı ve daimi başlık ile hassas tutucu malzeme bedelleri TBMM Başkanlık Divanı'nca tespit edilir ve TUİK tarafından her yıl açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi oranında artış sağlanarak Kurumca karşılanır.

Gözlük camı ve çerçevesi için ödenecek azami miktar TBMM Başkanlık Divanı'nca tespit edilir. Bu tutarlar TUİK tarafından her yıl açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi oranında artış sağlanarak Kurumca karşılanır. Gözlük camları, en az 0.5 diyoptrilik değişiklik olması ve reçete edilmesi halinde kurumca ödenir. Uzman hekim reçetesi ile işitme cihazı kullanması gereken hak sahiplerinin aldıkları cihazın bedelleri ile cihazın bozulması halinde tamir ücretleri TBMM tarafından ödenir. 5 yıldan önce yenilenen, işitme cihazlarının bedelleri ödenmez.”

VATANDAŞIN HALİNİ SORAN YOK

İşte milletvekillerine kıyasla vatandaşların yararlandığı bazı imkanlar…

İMPLANT: SGK sigortalıların implant bedellerini ödemiyor. Ancak travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, dudak damak yarığı ile ilgili kemik doku vakalarında, sağlık kurulu raporu ile her bir çene için en fazla 4 adet (Toplam 8) kemik içi implant uygulaması için her implanta 90 TL ödeniyor.

GÖZLÜK: Devlet memuru ve emeklilerine üç yılda bir, gözlük çerçevesi için 35 lira, gözlük camı için de en fazla 76 lira veriliyor. Teleskopik gözlük kullanan kişiler için tek camın 550 TL, çift camın ise en fazla 1100 TL'si devlet tarafından karşılanıyor.

İŞİTME CİHAZI:
SGK'lılar hastane raporu ile medikal mağazalardan işitme cihazı alabiliyor. Bu cihazın 750 TL'lik kısmı SGK tarafından ödeniyor. (Bu miktar milletvekilleri için 3 bin lira.)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...