Sözcü Plus Giriş

Önlemler olumlu karşılandı, Avrupa Borsası toparlandı

Merkez Bankası ve BDDK'nın finansal istikrar için attığı adımlar Avrupa Borsaları'nda olumlu karşılandı. STOXX 600 endeksi kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Sozcu.com.tr
13:46 -
Önlemler olumlu karşılandı, Avrupa Borsası toparlandı

Retuers’ın haberine göre; Türkiye'ye yönelik endişelerle gerileyen Avrupa borsaları, Merkez Bankası ve BDDK'nın adımları sonrasında kayıplarını bir miktar telafi etti. Öte yandan yatırımcıları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kendileriyle bir konferans görüşmesi yapacağını duyurması da rahatlattı.

Avrupa'nın en değerli 600 şirketinin yer aldığı STOXX 600 endeksi seansa yüzde 0.4 artıda başladı. Banka hisseleri dün Türkiye endişeleriyle 21 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, piyasadaki toparlanmayı iki temaya bağlayarak, “Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözebileceğine inanan uzun vadeli yatırımcılar Lehman krizindeki dip seviyelere küresel bazda dönen tek endeks olan BIST-100’de alım yapmaya başladılar.

Son işlemde dolar bazında dünkü düşük seviyeden yüzde 16 yukarıdayız. Lehman dip seviyesinden gelen alımları psikolojik bazda çok önemsiyorum çünkü BIST yatırımcılarının yarısından fazlası dolar/euro bazlı fonlar” dedi.

Son güncelleme: 13:54 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more