Önlemler yetmedi, işsizlik artışa geçti

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), TÜİK’in 15 Şubat Perşembe günü açıklayacağı Kasım 2017 dönemi işsizlik oranının 0.2 puan artarak yüzde 10.5’e yükseleceğini hesapladı.

Önlemler yetmedi, işsizlik artışa geçti

SPM'den araştırmacı Pınar Kaynak'ın yaptığı hesaplamalara göre, genel işsizlik oranındaki artışla birlikte aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı da 0.2 puan artarak 12.5'e yükselecek. SPM, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise 0.1 puan azalarak yüzde 12.1 seviyesine ineceğini tahmin etti. SPM'ye göre işsizlik oranındaki artışa paralel olarak istihdamda da gerileme yaşanacak.

YATIRIM İTHALATI AZALDI

SPM, işsizlikteki artışın yatırım malları ve hammadde ithalatındaki gerilemeyle sanayi üretim endeksindeki düşüşten kaynaklandığını açıkladı. Kasım 2017 döneminde yatırım malları ithalatının yüzde 8, hammadde ithalatının yüzde 2 oranında azaldığına işaret edilen SPM raporunda, “Sanayi üretim endeksi de Kasım dönemi itibariyle 0.8 puan azalmıştır. Bu göstergelerin Kasım dönemi işsizlik verilerini yukarı yönlü etkileyeceğini düşünüyoruz” tespiti yapıldı.

4 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

SPM'ye göre işsizlikteki artışla birlikte sanayi istihdamında da gerileme yaşanacağını hesapladı. Kasım 2017 döneminde istihdam oranının 0.6 puan azalarak yüzde 47.6'dan yüzde 47 düzeyine düşeceği öngörüsünde bulunan SPM, sanayi istihdamının da 5 milyon 470 binden 5 milyon 466 bin kişi seviyesine inebileceğini hesapladı. Bu tespitler, Kasım 2017 döneminde sanayinin çeşitli kollarındaki fabrikalarda çalışan 4 bin işçinin işini kaybettiğini işaret ediyor.

İşsizlik verilerinde Ekim döneminde gözlenen aşağı yönlü trendin yerini, Kasım döneminde yeniden artış eğilimine bırakacağına dikkat çeken SPM çalışmasının sonuç bölümünde, “Kasım döneminde yatırım malları ithalatı yüzde 8, hammadde ithalatı yüzde 2 oranında azalmıştır. Sanayi üretim endeksi ise Kasım dönemi itibariyle 0,8 puan azalmıştır. Bu göstergelerin Kasım dönemi işsizlik verilerini yukarı yönlü etkileyeceğini düşünüyoruz. Nitekim yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir“ tespitine de yer verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...