Sözcü Plus Giriş

Hazine garantisi Süper Lig’den daha büyük

2017-2018 sezonunda Süper Lig'in ekonomik büyüklüğü 3.2 milyar TL oldu. Vatandaşın geçmese de parasını ödediği Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü için ise bu yıl toplamda 3.6 milyar TL hazine garantisi ayrıldı.

Sozcu.com.tr
12:31 -
Hazine garantisi Süper Lig’den daha büyük

Köprü ve otoyollara verilen hazine garantisi için devlet 2018 yılında bütçeye 3.6 milyar TL koymuştu.

Kars’ta, Ardahan’da yaşayan vatandaşlarımız da İstanbul-İzmir otoyolu için yapılan bir köprüye, İstanbul’da iki kıtayı bağlayan bir tünel ve köprüye para ödüyorlar. Üstelik bu projeleri belki de hayatlarında bir kez bile çıplak gözle görmediler.

Hazine garantisi için ayrılan para bu kadar fazlayken, gelin bu miktarın ne kadar büyük olduğunu şöyle anlatalım.

LİGİMİZİN BÜYÜKLÜĞÜ 3.2 MİLYAR TL

Maçlara girmek için sadece Aktif Bank’ın çıkardığı Passolig kartı almak durumundayız. Aktif Bank Süper Lig’in ekonomik büyüklüğüne ilişkin bir rapor hazırladı.

Buna göre 2016-2017 sezonunda 2.3 milyar TL olan Süper Lig’in toplam geliri 2018-2018 sezonunun sonunda 3.2 milyar TL’ye ulaştı. Yani Süper Lig’in toplam geliri enflasyonun da etkisiyle yüzde 40 arttı.

Bu haliyle bile köprü ve otoyollar için ayrılan hazine garantisi miktarının 400 milyon TL altında kaldı.

En azından Kars ve Ardahan’da yaşayan vatandaşlarımız satın aldıkları uydu alıcıları ile futbol izleyebiliyor. Fakat izledikleri futbolun ekonomik büyüklüğü ceplerinden her gün para çıkan ve hayatlarında hiç görmedikleri hazine garantili köprü ve otoyollardan daha düşük.

15kasimsporgrafİLGİLİ HABERBütçeyi bulmaca gibi hazırlamakBütçeyi bulmaca gibi hazırlamak
Son güncelleme: 12:35 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more