Sözcü Plus Giriş

OVP nedir? Orta Vadeli Program için büyük gün geldi…

Orta Vadeli Program'ın açıklanacğaı büyük gün geldi. OVP nedir sorusu birçok vatandaş tarafından ilgiyle araştırılıyor. Bakan Albayrak’ın OVP hakkında “Sağlam bir ekonomik dönüşüm olacak” dedi. İşte merak edilen OVP nedir sorusunun cevabı ve detaylar...

08:47 -
OVP nedir? Orta Vadeli Program için büyük gün geldi…

OVB için beklenen gün geldi. Orta Vadeli Program 20 Eylül Perşembe günü yani bugün açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak olan OVP’nin detayları birçok çevre tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Peki OVP yani Orta Vadeli Program nedir?

OVP NEDİR?

Orta Vadeli Program İçeriği;

– Kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğindedir.

– Çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunmaktadır.

– Makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsar.

– Uzun vadeli amaçlara katkıda bulunacak şekilde, üç yıllık dönemde üzerinde yoğunlaşılacak öncelikleri tespit eder.

– Uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenecek dinamik bir yapı arzeder.

– Üç yıllık perspektife sahiptir.

Orta Vadeli Program, bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecek. Aynı zamanda, kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğinde olan bu Program, son yıllarda sosyal ve ekonomik alanda sağlanan gelişmelerin daha sağlam bir zeminde sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkıda bulunacak.

Çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunan Orta Vadeli Program, makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsıyor.

Bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, idari ve yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinde, kurumların karar alma ve uygulama süreçlerinde Programın amaç ve öncelikleri esas alınacak.

Dinamik bir yapı arz eden ve üç yıllık perspektife sahip olan Program, yıllık uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenileniyor. Bu kapsamda, Program uygulamaları ile Programı etkileyebilecek dışsal gelişmeler etkili bir şekilde izlenecek ve değerlendirilecek. Programda yer alan amaç ve öncelikler bakımından uygulamanın izlenmesi, değerlendirilmesi ve Bakanlar Kuruluna bilgi sunulmasından Kalkınma Bakanlığı sorumluluğunda.

İLGİLİ HABEROVP öncesi dolar ne kadar?OVP öncesi dolar ne kadar?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more