Sözcü Plus Giriş

Özel Halk Otobüslerinin eylemine İETT’den ilk açıklama!

Dün akşam saatlerinde İstanbul Özel Halk Otobüsü sahipleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden aldıkları ücretlerin maliyetlerini karşılamadığını belirterek, 15 Temmuz Şehitler Makamı önünde bir araya geldi. Erguvan Otobüs İşletmecileri her ay otobüs başına 15 bin TL zarar ettiklerini ve cuma gününden itibaren kontak kapatacaklarını açıkladı. Bu haber üzerine İETT'den ilk açıklama geldi. Açıklamada işletme sahipleri ile yapılan sözleşme gereğince kontak kapatma gibi bir haklarının olmadığı ve vatandaşın mağdur olmaması için gerekli önlemin alındığını belirtti. Ayrıca işletme sahipleri hakkında soruşturma açılacağı da belirtildi. İşte o açıklama...

Sozcu.com.tr
14:19 -
Özel Halk Otobüslerinin eylemine İETT’den ilk açıklama!

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası ve Özel Halk ve Belediye Otobüsü İşverenler Sendikası üyesi bir grup Özel Halk Otobüsü işletmecisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları ücretlerin maliyetlerini karşılamadığını belirterek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü çıkışında basın açıklaması yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aylık 28 bin lira taşıma bedeli aldıklarını ancak maliyetlerinin 55 bin lira olduğunu belirten işletmeciler Cuma günü kontak kapatacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın üzerine İETT’den ilk açıklama geldi. İETT basın danışmanlığından sozcu.com.tr’ye yapılan açıklamada işletme sahipleri hakkında soruşturma başlatılacağı belirtildi.

Açıklamada böyle bir eylemin kanunlara aykırı olduğunu ve vatandaşın mağdur olamaması adına o hat güzergahına ek sefer düzenleneceği belirtildi.  İşte İETT’nin o açıklaması;

HÜKÜMLERİ YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜLER

“İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde çalışan bazı özel otobüs işletmecileri 07.03.2018 günü saat 22.30'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde eylem yaparak Cuma günü kontak kapatacakları yönünde basın açıklaması yapmışlardır. Bilindiği üzere söz konusu taşımacılar İdare tarafından düzenlenen 2 ayrı ihale sonucu 10 ve 15 yıllığına taşımacılık hizmeti vermeye hak kazanmışlardır. Taşımacılar, taşımacılık faaliyetini sözleşme ve mevzuat hükümlerine göre yerine getirmekle yükümlüdürler.

İLGİLİ HABERErguvan Özel Halk Otobüsleri kontak kapatıyor!Erguvan Özel Halk Otobüsleri kontak kapatıyor!

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem, sözleşmenin “Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak, aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak vb. eylemlerde bulunmak” hükmü kapsamında değerlendirilecektir. Bununla beraber, İETT olarak toplu taşımacılık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemler alınmış, ihtiyaç duyulan hatlara ek seferler planlanmıştır. Eylem olması halinde İstanbullular toplu ulaşımda sorun yaşamayacaktır.”

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Son güncelleme: 15:05 08.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more