PKK’nın petrol hırsızlığının faturası

PKK’nın Türkiye’den geçen petrol ve doğal gaz boru hatlarına yönelik sabotajlar ile hırsızlıkların maliyeti, 56 milyon doları geçti.

PKK’nın petrol hırsızlığının faturası

PKK'nın Türkiye'den geçen petrol ve doğal gaz boru hatlarına yönelik sabotajlar ile hırsızlıkların maliyeti, 56 milyon doları geçti. 641 kilometrelik Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattı, 1170 kilometrelik Türkiye İran doğal gaz boru hattı ile 1066 kilometrelik Bakü-Teflis-Ceyhan petrol boru hattında, son 6 yılda 56 milyon 484 bin dolarlık zarar meydana geldi. Zararın 46 milyon doları sabotajdan, 10 milyon doları ise hırsızlık olaylarından kaynaklandı.

ENTEGRE SİSTEM KURULACAK

BOTAŞ'ın denetim raporuna göre, 2011-2016 yılları arasında petrol boru hatlarından 919, doğalgaz boru hatlarından ise 56 adet hırsızlık meydana geldi. Aynı dönemde PKK terör örgütü mensuplarınca petrol boru hatlarına 20, doğalgaz boru hatlarına da 13 sabotaj yapıldı.

Sadece 2012'de düzenlenen sabotaj eylemlerinin maliyeti 23 milyon 403 bin dolar oldu. 2016 yılında petrol boru hatlarında toplamda 265 adet de hasar yaşandı. Bunların; 235'ini hırsızlık, birini yıldırım, 22'sini çevre kirliliği, diğerlerini de makine kırılması olayları oluşturdu.

BOTAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı vasıtasıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile işbirliğine gitti. Petrol ve doğalgaz boru hatları ile bu hatlar üzerindeki tesislerin güvenliğinin sağlanması için entegre güvenlik sistemi kurulacak.

ABD sözcüsünden utanmaz paylaşım İlginizi Çekebilir ABD sözcüsünden utanmaz paylaşım

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...