Reklamsız Sözcü

Rapor parası nasıl alınır? 2018 SGK rapor parası sorgulama

SGK'ya bağlı olarak çalışanların yaşadıkları sağlık sorunları ya da iş kazaları neticesinde işe gidemedikleri ve raporlu oldukları sürelerdeki maddi kayıpları SGK tarafından geri ödenmekte. Peki, rapor parası nasıl alınır? SGK rapor sorgulama nasıl yapılır? İşte tüm ayrıntılar...

android-time 09:09
Rapor parası nasıl alınır? 2018 SGK rapor parası sorgulama
SGK'ya bağlı olarak çalışanların yaşadıkları sağlık sorunları ya da iş kazaları neticesinde işe gidemedikleri ve raporlu oldukları sürelerdeki maddi kayıpları SGK tarafından geri ödenmekte. Peki, rapor parası nasıl alınır? SGK rapor sorgulama nasıl yapılır? İşte tüm ayrıntılar...

Sigortalı olarak çalışanlar sağlık sorunları nedeniyle raporlu oldukları sürelerin SGK tarafından nasıl geri ödendiğini merak ediyor… Rapor parası nasıl alınır? SGK rapor parası sorgulama hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde…

RAPOR PARASI NEDİR?

Geçici iş göremezlik, sigortalı bir çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları veya hekim raporlarında yazan istirahat süresince geçici bir süre iş yapamamasıdır. Sağlık kuruluşlarından alınan belge ile işe gidemedikleri süre için Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücrete de rapor parası denmektedir.

RAPOR PARASI NASIL ALINIR?

Rapor parasının alınabilmesi için öncelikle işçinin raporu alıp işverene vermesi gerekmektedir. İşveren de, bu sağlık raporunu 5 gün içinde e-rapor sistemine girer. SGK yetkililerince incelenen rapor uygunluk durumunda onaylanır. Onaylanan rapor için PTT'ye ödeme talimatı gönderilir. Ardından da işçiye SMS gönderilir. Ve son olarak işçi PTT'ye giderek rapor parasını alır.

para site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA

SGK rapor parası sorgulama işlemi E Devlet, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılabilmektedir. Ancak SGK rapor parası sorgulama işlemi öncesinde bilinmesi gereken önemli ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntıların başında ise raporunuzun kaç gün olduğu yer almaktadır. Eğer raporunuz 3 gün ve daha fazla ise bu durumda tarafınıza SGK Rapor parası ödemesi yapılacaktır. Ancak raporunuz 3 günün altında ise sigorta tarafından bir ödeme yapılmayacaktır.

SSK rapor parası sorgulama işlemi, E-devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ile dijital ortamda internet üzerinden çok kolay ve ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Daha önce bu işlem için iki resmi internet sitesi bulunmaktaydı. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık şifresiz işlem yapılması mümkün değildir. İşlemler yalnızca E-Devlet resmi sitesinden E-Devlet şifresi ile güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Öncelikle e-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile SSK rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra veya zaten E-Devlet şifresine sahipseniz; SSK rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için (https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme) bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan platformda kimliğinizi doğrulamak için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Tıkladıktan sonra SGK rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

İLGİLİ HABERSGK rapor parası (işgöremezlik parası) ne zaman yatar?SGK rapor parası (işgöremezlik parası) ne zaman yatar?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:1108.08.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more