Sözcü Plus Giriş

Roubini: Blok zinciri en çok abartılan teknolojilerden birisi

2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan ve giderek tüm dünya ülkelerine hızlıca yayılan ekonomik krizi önceden tahmin eden ve "Kâhin" olarak da tanınan ABD'li ekonomist Nouriel Roubini, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojilerinin "boş bir hayalden ibaret" olduğunu ve bu "hayalin sonlanması gerektiğini" savundu.

13:26 -
Roubini: Blok zinciri en çok abartılan teknolojilerden birisi

Roubini yayınladığı makalede, Bitcoin ve kripto para birimlerinin başarısız olacağı ve bu nedenle kripto para birimlerinin altında yatan blok zinciri teknolojisine daha güçlü bir savunma kazandırılacağı ve kripto para birimleri başarısız olsa da, blok zinciri teknolojisinin “yenilikçi ve devrimci bir teknoloji olacağı” yönündeki tahminlere ilişkin, “Blok zinciri teknolojisi şu ana kadar en çok abartılan teknolojilerden biridir” dedi.

AZ KULLANIŞLI

Blok zinciri teknolojisinin var olan veri tabanlarından daha az kullanışlı olduğunu vurgulayan Roubini, “Birileri bir ‘blok zinciri üzerinde´ bir program çalıştırdıklarını söylediklerinde, genellikle bu durum aynı veriye ait çoğaltılmış bir yazılım uygulamasının bir örneğini diğer birçok cihazda çalıştırdıkları anlamına gelir” dedi ve ekledi: “Gerekli depolama alanı ve hesaplama gücü, merkezileştirilmiş bir uygulamadan çok daha büyüktür ve gecikme süresi daha uzundur. ´Kanıt belgesi´ veya `sıfır bilgi´ teknolojilerini içeren blok zincirler, tüm işlemlerin kriptoyla korunmuş olarak doğrulanmasını gerektirir, bu da onları yavaşlatır. Birçok popüler kripto para biriminin yaptığı gibi `işin kanıtı´nı kullanan blok zincirleri, bir başka problemi de beraberinde getiriyor: kripto para birimlerini güvence altına almak için çok miktarda ham enerjiye ihtiyaç duyuyorlar. Bu durum da, İzlanda’daki Bitcoin ‘madencilik’ operasyonlarının, bu yıl bütün İzlanda hane halklarının toplamından nasıl daha fazla enerji tüketimine yol açtıklarını gösteriyor.”

BULUT BİLİŞİMİ

Hız ve doğrulanabilirdik dengelemesindeki değiş tokuş durumlarında blok zinciri teknolojisinin mantıklı olabileceğini, ancak, bu durumun teknolojinin pazarlamasıyla alakalı olduğunun altını çizen Roubini, blok zinciri yatırımlarının teknolojinin sınırlarını anlamadan, sürekli olarak bulut bilişimi gibi endüstrileri alt üst edeceği yönündeki sözler ile ilgili de şu konulara dikkat çekti:

“Blok zincirlerinin dağıtılmış ve evrensel bir `dünya bilgisayarı´ olduğu yönündeki düzenlemeleri düşünün. Bu iddiada, günde gerçekleştirilen milyonlarca işlem için var olan etkin sistemleri kullanan bankalara, belirgin bir şekilde daha yavaş ve daha az verimli tek bir şifreleme sistemine geçme teklifi sunuluyor. Bu, finansal endüstrinin yazılım kullanımıyla ilgili bildiğimiz her şeye aykırıdır.”

BLOK ZİNCİRİ HAYALLERİNİ SONLANDIRMANIN ZAMANI GELDİ

Bitcoin ve blok zinciri hayalleri sonlandırmanın zamanı geldiğinin altını çizen Roubini, “Sonuç olarak, blok zinciri teknolojisi kullanımları, sürücüsüz araçlar veya dronelar gibi şeffaflık ve sabotaj direnci gerektiren belirli, iyi tanımlanmış ve karmaşık uygulamalarla sınırlandırılacaktır. Kripto para birimleri ise, 1840´lı yıllardaki tren yolu hisseleri balonun patlaması gibi eninde sonunda patlayacaktır” diye ekledi.

DHA

Son güncelleme: 13:47 06.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more