Reklamsız Sözcü

Sabancı ‘Çocukların yeri tarla değil okul’

Çocuk işçilerin yüzde 59’unun tarım alanında çalıştığını söyleyen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, bu çocukların yerinin tarla değil, okul olduğunu ifade etti.

Özlem GÜRSES
android-time 08:36
Sabancı ‘Çocukların yeri tarla değil okul’
Çocuk işçilerin yüzde 59’unun tarım alanında çalıştığını söyleyen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, bu çocukların yerinin tarla değil, okul olduğunu ifade etti.

Sabancı Grubu'nun Sabancı Vakfı çatısı altında, ünlü bağımsız sinemacı Zeynep Atakan'ın fikir önderliğinde geçen yıl başlattığı ‘Kısa Film Uzun Etki' film yarışmasında ödüller bu yıl da sahiplerini buldu. Geçen yıl ‘mülteci kadınlar' temasını seçen Sabancı Vakfı, bu yılın başlığını ise ‘çocuk işçiler' olarak belirledi. Yarışmanın birinciliğini ‘Nilüfer' filmi ile Tolga Özdemir kazandı. Dereceye giren filmlerin birincisi 15 bin TL ikincisi 10 bin TL, üçüncüsü 5 bin TL ile ödüllendirildi.Sabancı Holding binasında gerçekleşen törene, yaratıcı genç sinemacılar, oyuncular, dünya sinemasının önemli temsilcileri ve iş dünyasından isimler katıldı. Törende ilk üç ve mansiyon ödülünü alan filmleri de izleme şansını bulduk. Salondan çıktığımızda hepimiz yumruk yemiş gibiydik.

SORUNLAR SAHİPLENİLMELİ

Ödül gecesi, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkan Sabancı'nın da dikkatle dinlediği Güler Sabancı'nın konuşması çocuk işçiler konusunda dünyanın nasıl bir trajedinin ortasında olduğunu ortaya koyuyordu: “Okul, yurt gibi kalıcı eserlerle yola çıktık. Burslar, ödüller verdik. Hâlâ veriyoruz. 10 yılı aşkın süredir, hibe programları ile sivil toplum kuruluşlarını destekliyoruz. Kadın, genç ve engellilerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak için bu konuda çalışan STK'ları destekliyoruz. 44 yıllık deneyim bize şunu öğretti: Toplumsal gelişmenin sürdürülebilir olması için, öncelikle sorunların herkes tarafından sahiplenilmesi gerekiyor. Bu da bu sorunlarla ilgili farkındalığın artırılmasıyla başlıyor.”

168 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ

Dünyadaki çocuk işçi sayısının 168 milyon olduğuna dikkat çeken Sabancı, “Tarım, çocuk işçiliği açısından açık ara en başta gelen sektör. Çocuk işçilerin yüzde 59'u tarım alanında çalışıyor. 15  yaş altı çalışan çocuk sayısına dair ülkemizde maalesef net veriler yok. 15-17 yaş arasında çalışan çocuk sayısını ise Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılında 709 bin olarak açıkladı. Bu çocukların sadece 150 bini sigortalı olarak çalışıyor. Yani çalışan her 10 çocuktan 8'i kayıt dışı diyebiliriz. Oysa bu çocukların yeri henüz tarla ya da atölye değil. Bu çocukların yeri önce okul. Eğitim her çocuğun öncelikli insan hakkı. Dolayısıyla çocuklarımızın önce eğitim hakkını korumamız gerekiyor” dedi.

5 YILDA 260 ÇOCUK İŞ CİNAYETLERİNE KURBAN GİTTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 yılını ‘Çocuk İşçiler' yılı ilan etti. SGK'nın Aralık 2016 verilerine göre 15-18 yaş arasındaki çırak işçi sayısı 1 milyon 170 bine ulaşıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun çıktığı 2013 yılından bu yana en az 260 çocuk, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre 2013'te en az 59, 2014'te 54, 2015'te 63, 2016'da 56 ve 2017'nin ilk 7 ayında ise en az 28 çocuk işçi yaşamını yitirdi. Türkiye'nin 58 ilinde yaşanan çocuk işçi ölümlerinin, 6 yaşına kadar gerilediği ileri sürülüyor. Türkiye, yüzde 25.3 oranıyla da AB içerisinde çocuk yoksulluk oranı en fazla olan ülke konumunda.

GECENİN NOTLARI:

Geçen yıl başlayan yarışmaya 126 kısa film başvurmuştu. Bu yıl ise 395 katılımcı vardı. Jüride sinema ve sanat alanından 5 uzman yer alıyor. Bu yıl jüride Ai Weiwei, Antonio Saura, Bergüzar Korel, Calin Peter Netzer ve Gürcan Keltek yer aldı. Her yıl törene bir ‘kanaat önderi' davet ediliyor. Bu yıl Oscar ödüllü Saraybosnalı yönetmen Danis Tanovic geceye katıldı. Tanovic yaptığı kısa konuşmada Güler Sabancı'ya dönerek “Sizin güçlü bir kadın olduğunuzu biliyorum, sertmişsiniz de… Çocuk işçiliği bir insanlık suçudur, lütfen gücünüzü buna karşı kullanmaya devam edin” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 08:4131.01.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more